Bezpłatne szczepienia przeciw grypie pozostają w aptekach

 2 minuty

szczepienie-obowiazkowe-zawody

Resort zdrowia zdecydował, że bezpłatne szczepienia przeciwko grypie pozostaną dostępne w aptekach. Refundowane będą jednak wyłącznie w przypadku osób powyżej 75. r.ż. – donosi serwis Aptekarski.com.

Finansowanie szczepień z budżetu centralnego

Podana do wiadomości pod koniec marca br. decyzja Ministerstwa Zdrowia, z której wynikało, że w sezonie 2022/2023 resort nie będzie kontynuował bezpłatnych szczepień przeciw grypie, które były finansowane z budżetu resortu zdrowia, odbiła się szerokim echem. Niedawno temat powrócił. W sprawie wypowiadali się eksperci, a także Samorząd Aptekarski.

Tymczasem wszystko wskazuje, że usługa szczepienia nadal pozostanie dla pacjentów darmowa, zarówno w POZ, jak i aptekach, co ma zwiększyć potencjał szczepień w Polsce.

Co z refundacją szczepionki?

Jednak na refundację samej szczepionki będą mogły liczyć osoby powyżej 75. r.ż., a nie jak jeszcze do niedawna wszyscy pełnoletni. Ponadto MZ zdecydowało, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nie będzie kupować już sama szczepionek. Obowiązek ten będzie spoczywał na aptekach i POZ.

W tej chwili trwa oczekiwanie na oficjalne ogłoszenie decyzji MZ.

źródło: Aptekarski.com