Apteki sprzedają więcej testów na Covid-19 niż wynika z danych resortu zdrowia

 2 minuty

Około 39,2 tys. testów wykrywających SARS-CoV-2 sprzedały 10 sierpnia br. apteki. To ponad trzykrotnie więcej niż wynika z codziennego raportu podawanego przez Ministerstwo Zdrowia – wynika z danych PEX PharmaSequence, na które powołuje się Pulsmedycyny.pl.

Rośnie apteczna sprzedaż testów wykrywających COVID-19

Jak wynika z opublikowanego przez firmę doradczo-badawczą PEX PharmaSequence dziennego raportu dotyczącego sprzedaży aptecznej testów do wykrywania wirusa SARS-CoV-2, w środę 10 sierpnia br. apteki sprzedały 39,2 tys. testów antygenowych na koronawirusa. Oznacza to, że sprzedaż tego asortymentu, w porównaniu do analogicznego dnia poprzedniego tygodnia stanowiła 102 proc.

Dane apteczne odbiegają od raportów resortu zdrowia

Z danych opublikowanych przez PEX PharmaSequence wynika, że Polacy kupują zdecydowanie więcej testów niż podaje w dziennych raportach Ministerstwo Zdrowia. Kiedy 10 sierpnia apteki sprzedały 39,2 tys. testów na COVID-19, Ministerstwo Zdrowia podało, że tego dnia wykonano w Polsce 12 221 testów na COVID-19.

Podobne wnioski płyną z raportów tygodniowych dotyczących testowania, przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia i PEX PharmaSequence. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w terminie od 4.08 do 10.08.2022 r. wykonano w Polsce ponad 68,5 tys. testów na koronawirusa. Tymczasem z cotygodniowego raportu obrazującego sprzedaż testów na COVID-19 w aptekach, publikowanego przez PEX PharmaSequence – w dniach 1-7 sierpnia sprzedano 240,3 tys. testów.

źródło: Pulsmedycyny.pl