Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie Unii do podjęcia działań, które złagodzą skutki jesiennej fali pandemii COVID-19 – donosi serwis Medexpress.pl. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie poziomu wyszczepienia podstawowymi dawkami szczepionek i zapewnienie szybkiej dostępności nowych preparatów chroniących przed wariantem Omikron.
Priorytetem podanie dawki dodatkowej
„Podjęcie działań teraz ograniczy presję na systemy opieki zdrowotnej oraz negatywne skutki dla gospodarek i dla społeczeństwa” – powiedział Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Komisja zachęca państwa członkowskie do zwiększenia szczepień dawkami podstawowymi i dawkami przypominającymi u kwalifikujących się do nich osób. Priorytetem powinno być podanie dawki dodatkowej zwłaszcza osobom w wieku powyżej 60 lat i o obniżonej z uwagi na przewlekłe choroby odporności. KE sugeruje także połączenie kampanii szczepień przeciw COVID-19 ze szczepieniami przeciwko grypie.
Pandemia wciąż jest z nami
„Musimy teraz działać wspólnie, w skoordynowany i trwały sposób, aby uniknąć kolejnego napływu poważnych przypadków COVID-19. Konieczne jest, aby wszystkie państwa członkowskie posiadały solidne strategie szczepień. Musimy być gotowi na kolejny trudny sezon” – powiedziała Stella Kyriakides, unijna komisarz do spraw zdrowia.
Szczepionki celowane w Omikron
Dwuwalentne szczepionki Pfizer i Moderna chroniące przed wariantem Omikron koronawirusa zostały już warunkowo dopuszczone do obrotu przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA). W oparciu o tę rekomendację szczepionki zostały już zatwierdzone przez Komisję Europejską. O tym, że nowe preparaty mają być wkrótce dostępne w Polsce
poinformował w miniony czwartek na Twitterze Minister Zdrowia Adam Niedzielski.