Apteka internetowa

 5 minut

Farmacja Praktyczna

Dozwolony asortyment

Apteki internetowe mogą sprzedawać tylko leki wydawane bez przepisu lekarza, suplementy diety, kosmetyki i produkty higieniczne. Właściciele niektórych aptek starali się korzystać z nieprecyzyjnego ich zdaniem przepisu i sprzedawać także leki na receptę, uznając, że kurier dostaje od pacjenta pełnomocnictwo wraz z receptą na zakup leków. Trzeba jednak podkreślić, że  jest to działalność na granicy prawa, bo przepisy zezwalają wyraźnie jedynie na sprzedaż leków bez recepty. Nadzór farmaceutyczny wypowiadał się wielokrotnie na temat tego, że jeżeli byłyby dowody na omijanie przez aptekę przepisów dotyczących sprzedaży wysyłkowej może ona stracić prawo prowadzenia działalności, także jako placówka stacjonarna.

Aby położyć kres ewentualnym wątpliwościom nowy projekt ustawy Prawo farmaceutyczne, który obecnie przygotowywany jest przez resort zdrowia, doprecyzowuje definicję sprzedaży wysyłkowej. W ten sposób wszelkie kontrowersje związane z faktem, czy jest to sprzedaż wysyłkowa, czy działanie przez pełnomocnika (kuriera) przestanie być istotna, bo takie działanie zostanie wyraźnie zabronione przez zapis ustawowy.

Dodatkowe obowiązki

Obowiązkiem aptek internetowych jest także zapewnienie pacjentom możliwości kontaktu telefonicznego w godzinach pracy placówki oraz informowanie pacjentów o właściwościach sprzedawanych leków i preparatów. Oznacza to, że pracę apteki należy zorganizować w taki sposób, aby w czasie jej otwarcia prowadzony był także dyżur telefoniczny.

Prowadzenie sprzedaży leków online wymaga także przechowywania elektronicznej ewidencji zamówień przez trzy lata. Mają one potwierdzać przyjęcie i realizację zamówienia oraz dane osoby zamawiającej produkt leczniczy.

Ponadto, na stronie apteki internetowej musi się znaleźć nazwa i adres przedsiębiorstwa prowadzącego aptekę oraz adres apteki tradycyjnej, a także nazwa organu, który wydał pozwolenie na prowadzenie działalności wraz z odnośnikiem do posiadanego zezwolenia na prowadzenie placówki (w formacie pdf). Pacjent musi mieć jasną informację o cenie leku, formie zapłaty, kosztach i terminie oraz sposobie dostawy.

Ponadto pacjent musi zostać poinformowany o możliwości odstąpienia od umowy zakupy leków w ciągu 10 dni. Zwrócone leki muszą zostać zniszczone i nie mogą trafić do ponownego obrotu.

Strony: 1 2