Analiza systemu naliczania marż

 17 minut

Jednak w niektórych krajach – w Holandii i w Anglii – apteka otrzymuje opłatę stałą nie za każde wydane opakowanie leku refundowanego, tylko za każdą zrealizowaną pozycję na recepcie. Oznacza to, że niezależnie od ilości przepisanych opakowań danego leku apteka otrzymuje za jego wydanie równowartość jednej opłaty stałej. Ponadto system opłaty stałej w Anglii składa się z wielu składowych, uzależnionych również od ilości zatrudnionego personelu fachowego. Wielka Brytania jest też krajem, w którym funkcjonują różne systemy finansowania dystrybucji detalicznej leków przez apteki – inny system funkcjonuje w Anglii i Walii – a inny w Szkocji.

2.1 System marży degresywnej
W dalszej części tego rozdziału przedstawione zostały tabele marż degresywnych obowiązujące w krajach naszego obszaru geograficznego: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Rumunia i Węgry. Dla ułatwienia analizy tych tabel zaznaczone zostały pozycje dotyczące przedziałów cenowych najczęściej wydawanych leków refundowanych.
Analiza tych tabel wskazuje wyraźnie, że również w porównaniu z krajami naszego obszaru geograficznego średnia marża apteczna na leki refundowane w Polsce jest wyjątkowo niska.
Tabele marż dla pozostałych krajów europejskich przedstawione zostały w pełnym opracowaniu opublikowanym na stronie internetowej DIA oraz NIA.

Bułgaria

W Bułgarii kurs wymiany jest sztywny i wynosi: 1 euro = 1,95583 BGN

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8