Analiza systemu naliczania marż

 17 minut

2. Marże apteczne na leki refundowane w krajach UE oraz EFTA
W większości krajów europejskich podstawowym źródłem przychodów apteki jest marża detaliczna, którą apteka realizuje przy wydawaniu leków. Do tych krajów należą: Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Litwa, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Węgry, Włochy. Najczęściej jest to marża degresywna, która poza Polską jest zawsze liczona na podstawie ceny hurtowej leku. Szczegółowa analiza tabel marż pokazuje, że w zdecydowanej większości krajów europejskich średnia marża apteczna na leki refundowane wynosi powyżej 20% i marża ta jest wyższa również w krajach naszego obszaru geograficznego takich jak np. Czechy, Węgry, Rumunia czy Bułgaria.
W niektórych z wyżej wymienionych krajów – w Czechach, Estonii, Finlandii, Francji, Portugalii i Szwajcarii – do marży degresywnej doliczana jest jeszcze niewielka opłata stała, która może być uzależniona od ceny hurtowej leku lub jest to np. opłata stała za wydanie konkretnego preparatu w przypadku recepty zawierającej lek przepisany w postaci nazwy międzynarodowej.
Są też kraje, w których apteki o dużym obrocie lekami refundowanymi zwracają niewielką część zrealizowanej marży do funduszu ochrony zdrowia (claw-back). Jest to pewna forma rabatu dla ubezpieczyciela, dzięki czemu możliwe jest np. dofinansowanie aptek wiejskich lub w małych miejscowościach, które mają znacznie mniejszy obrót, a z wielu kosztów nie mogą zrezygnować.
Jednak w ciągu ostatnich lat w coraz większej liczbie krajów europejskich system aptecznej marży degresywnej zastępowany jest przez system opłaty stałej za wydawane leki refundowane. System ten funkcjonuje obecnie w Belgii, Danii, Niemczech, Irlandii, Holandii, Anglii. Wysokość opłaty stałej doliczanej do marży aptecznej odgrywa również bardzo dużą rolę w Szwecji i Norwegii. W większości wyżej wymienionych krajów apteka otrzymuje opłatę stałą za każde wydane opakowanie leku i jej wartość najczęściej mieści się w granicach od 3 do 6 euro. Wartość tej opłaty w konkretnych krajach uzależniona jest w dużym stopniu od średnich wielkości wydawanych opakowań leków. Do opłaty stałej za każde wydane opakowanie leku doliczana jest też niewielka marża liniowa na poziomie kilku procent. Odgrywa ona duże znaczenie w przypadku leków o cenie hurtowej powyżej 100 euro.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8