Amerykanie zatwierdzili szczepionki przeciwko COVID-19 dla dzieci od 6. miesiąca życia

 2 minuty

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) rozszerzyła stosowanie szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer i Moderna – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Od teraz preparat mogą przyjąć dzieci od 6. miesiąca życia. Szczepienia mają rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu.

Nowe wytyczne FDA w sprawie szczepionki p/COVID-19

Do tej pory szczepionka firmy Pfizer była dopuszczona w Stanach Zjednoczonych od 5. r.ż., natomiast Moderny od 18. r.ż. Po nowo zatwierdzonych zmianach preparat firmy Moderna będzie stosowany również w grupie wiekowej 6 miesięcy – 17 lat i podawany w serii 2 dawek podstawowych, z zachowaniem miesiąca odstępu pomiędzy nimi. Przyjęcie trzeciej dawki szczepionki Moderny w tej grupie wiekowej będzie możliwe tylko u tych osób, u których stwierdzono pewne rodzaje upośledzenia odporności.

Preparat firmy Pfizer będzie po rozszerzeniu stosowany także w grupie wiekowej 6 miesięcy – 4 lata i podawany jako podstawowa seria trzech dawek, w której dwie początkowe dawki dzieci będą przyjmować w odstępie 3 tygodni, a trzecią co najmniej osiem tygodni po drugiej dawce.

Agencja ustaliła, że znane i potencjalne korzyści ze szczepionek Moderna i Pfizer-BioNTech COVID-19 przewyższają znane i potencjalne ryzyko w populacjach pediatrycznych.

źródło: Politykazdrowotna.com