ABC nebulizacji – o czym warto wiedzieć?

 2 minuty

Dziecko z maską na twarzy

Opracowano na podstawie materiału edukacyjnego autorstwa lek. Anny Komorowskiej-Piotrowskiej i dr hab. n. med. Wojciecha Feleszko za zgodą ITEM Publishing Sp. z o.o. Sp.k.
Wszelkie prawa zastrzeżone © ITEM Publishing Sp. z o.o. Sp.k.

Jak wybrać właściwy inhalator?
Na rynku dostępnych jest wiele inhalatorów. Ze względu na mechanizm działania można wyróżnić trzy grupy: inhalatory pneumatyczne (najczęściej stosowane), membranowe i ultradźwiękowe. Przed zakupem urządzenia należy skonsultować się z lekarzem i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Dla kogo będzie przeznaczony inhalator?
Jeżeli będzie z niego korzystało dziecko, upewnij się, że do urządzenia dołączono maskę lub ustnik dla dziecka. Warto wybrać model, który działa możliwie najciszej, najszybciej i jest kolorowy, np. ma wygląd ulubionego zwierzątka.

2. Jakie leki będą podawane za pomocą inhalatora?
Niektóre leki można podawać tylko przy użyciu konkretnych modeli nebulizatorów. Zawsze zapytaj lekarza, czy przepisany lek jest odpowiedni do danego modelu inhalatora.

3. Jak długo i jak często będzie używany inhalator?
Inhalator należy okresowo konserwować i wymieniać jego części zgodnie z zaleceniami producenta. Warto sprawdzić, jak często zalecana jest wymiana poszczególnych elementów urządzenia i ile one kosztują, jeszcze przed zakupem inhalatora.

Jak przygotować dziecko do nebulizacji?
Maluch może się bać inhalatora i nebulizacji. Warto więc oswoić go z urządzeniem i maseczką lub ustnikiem: pozwolić dotknąć urządzenia, pobawić się maską, np. można ją przyłożyć ulubionej przytulance albo innym członkom rodziny. Można też pokazać, z czego składa się inhalator i jak on działa – początkowo włączając go na kilka sekund, żeby dziecko oswoiło się z dźwiękiem i mgiełką, a następnie na coraz dłuższy czas.