15 marca: Światowy Dzień Snu

 2 minuty

dobry-sen

Eksperci zgodnie przyznają: zdrowy sen ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Niestety, bezsenność i przemęczenie staje się powoli znakiem rozpoznawczym naszych czasów. Szybki styl życia i nadmierna aktywność w cyfrowej rzeczywistości są zarazem dobrodziejstwem, ale i przekleństwem naszych czasów, nie pozostającym bez wpływu na jakość i higienę snu.

Zalety zdrowego snu

Światowy Dzień Snu to doskonała okazja, by przypomnieć, że w trakcie snu zachodzą istotne procesy regeneracyjne, konsolidacji pamięci oraz oczyszczania mózgu z toksyn. Brak odpowiedniej ilości snu może mieć poważne konsekwencje dla naszego codziennego funkcjonowania. Obniża on poziom koncentracji, co może przeszkadzać w pracy, szkole czy nawet prowadzeniu samochodu.

Badania naukowe wskazują, że chroniczny brak snu może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Uniwersytet Harvarda, osoby, które regularnie śpią mniej niż 6 godzin na dobę, mają o 48% większe ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak otyłość czy choroby serca. Dodatkowo badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykazały, że brak snu może wpływać negatywnie na funkcje poznawcze, w tym pamięć, uwagę i zdolność do podejmowania decyzji. Z kolei zdrowy sen może pomóc nam uniknąć poważnych chorób (w tym neurodegeneracyjnych) i wydłużyć nasze życie.

Szacuje się, że w Polsce nawet połowa Polaków boryka się z problemem bezsenności, co sprawia, że jesteśmy w czołówce najbardziej niewyspanych narodowości w Europie.

***

Czytaj także:

Porady na lepszy sen

Doksylamina w leczeniu bezsenności krótkotrwałej

Bezsenność – o przyczynach i leczeniu