autorka: Aleksandra Dulna
pasjonatka pysznego gotowania, od dzieciństwa zafascynowana ciekawą i smaczną kuchnią opartą na tradycjach rodzinnych, jak przyznaje, podstawą jej potraw są składniki najwyższej jakości
Prawdziwy świąteczny piernik
Składniki: (na 1 dużą lub 2 małe blachy)
- 1 kg mąki (400 g mąki krupczatki, 400 g mąki tortowej pszennej, 200 g mąki żytniej)
- 0,5 kg miodu (lipowego lub wielokwiatowego)
- 2 szklanki cukru
- 0,5 l mleka 3,2%
- 4 jaja
- 40 dkg masła
- 2 czubate łyżki sody
- przyprawa korzenna do piernika
- bakalie
Przygotowanie: Do mleka dodaję miód, masło i 2 szklanki cukru. Zagotowuję, a po wystygnięciu (musi być letnie) dodaję mąkę, 4 jaja, 2 łyżki sody i karmel z dwóch łyżek cukru. Wlewam do glinianego garnka, przykrywam lnianą serwetką i odstawiam na 3-4 tygodnie w ciemnym, chłodnym miejscu. Po upieczeniu można przełożyć piernik powidłami śliwkowymi lub morelowymi, polać polewą lukrową lub czekoladową. Piernik możemy upiec przed Świętami i zawinąć w lnianą serwetę. Należy wówczas przechowywać go w chłodnym miejscu, a na 2-3 dni przed Świętami przełożyć nadzieniem.
Świąteczny pasztet z kaczki
Składniki:
- 2 kaczki barbi
- 4 ćwiartki kurczaka
- 40 dkg wątróbki kaczej lub kurzej
- 10 jaj
- duży pęczek włoszczyzny
- majeranek
- tymianek
- rozmaryn
- liść laurowy
- gałka muszkatołowa
- sól
- pieprz
- imbir
- jedna czerstwa bułka pszenna
- 50 g wiśniówki lub brandy
Przygotowanie: Gotuję jedną kaczkę z pęczkiem świeżej włoszczyzny, liścia laurowego, ziela angielskiego i kilku ziarenek pieprzu czarnego, tak długo aż kaczka będzie bardzo miękka. Drugą kaczkę piekę w całości (1,5 godz. bez przykrycia i 1,5 godz. z przykryciem), aż będzie miękka. 3-4 godz. przed pieczeniem nacieram kaczkę ziołami (majeranek, tymianek, rozmaryn) oraz solą i pieprzem. Gorącym tłuszczem pozostałym z pieczenia zalewam surowe wątróbki i duszę je ok. 30 minut. Po ostygnięciu mięsa przepuszczam je przez maszynkę, używając sitka do maku. Uzyskaną masę wkładam do woreczków do mrożenia i zamrażam. Na dwa dni przed Świętami rozmrażam przygotowaną masę, dodaję 10 żółtek, namoczoną bułkę, łyżeczkę świeżo startego imbiru, jedną startą gałkę muszkatołową, dwie łyżki majeranku, 50 g wiśniówki lub brandy, sól i pieprz. Dokładnie mieszam masę, a następnie piekę w temp. 180-200 st. C przez ok. 1-1,5 godz., tak aby skórka pasztetu była rumiana.
Świąteczne pierogi z mąki mieszanej, z kapustą i grzybami
Składniki:
Ciasto:
- 300 g mąki pszennej
- 50 g mąki razowej
- 50 g mąki orkiszowej
- 2 żółtka
- 200 ml ciepłej wody
- szczypta soli
- 2 łyżki oleju „Trzy zboża”
Farsz:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 10 dkg suszonych prawdziwków
- 0,5 kg świeżych pieczarek
- 2 cebule
- 10 dkg masła
Przygotowanie: Ciasto – mieszam 3 gatunki mąki, dodaję ciepłą wodę, żółtka i olej. Ciasto wyrabiam ręcznie lub maszyną aż do momentu uzyskania jednolitej, aksamitnej masy (ciasto na pierogi ma dość zwartą strukturę). Farsz – sprawdzam czy kapusta nie jest zbyt kwaśna, jeśli jest, to ją płuczę. Następnie wkładam do garnka, zalewam wodą i gotuję, aż zrobi się miękka. Po wystygnięciu odcedzam i drobno kroję. Namoczone wcześniej grzyby gotuję tak długo, aby były miękkie (woda z gotowania grzybów zostanie wykorzystana do farszu). Cebule podsmażam na maśle, dodaję pokrojone w kostkę grzyby i duszę. Pieczarki kroję w kostkę i duszę na maśle, dodaję sól i pieprz. Wszystkie składniki łączę i dodaję wodę, która pozostała z gotowania grzybów. Powstały farsz duszę ok. 20-30 minut i doprawiam do smaku solą i pieprzem. Pierogi – ciasto rozwałkowujemy, wycinamy dużym kubkiem kółka i lepimy pierogi. Przy okazji, używając małej szklanki, możemy też zrobić uszka do barszczu wigilijnego.
Potrawę tę można przyrządzić przed Świętami. Podaję dwa sposoby zamrażania pierogów: 1. Ugotować w osolonej wodzie, a następnie odcedzić pierogi i obficie przesmarować tłuszczem. Wystudzić, pakować w woreczki i zamrozić; 2. Surowe pierogi obsypać mąką, tak aby wyschły. Włożyć do woreczków i zamrozić.