Ziołowe wsparcie dla nerek

 4 minuty

Na kamienie szczawianowe i wapniowe możemy zastosować mieszankę np. z korzenia mniszka, koszyczka rumianku, ziela skrzypu, ziela rdestu ptasiego oraz kłącza perzu, które wspólnie mają działanie moczopędne, dzięki któremu zmniejszają ryzyko gromadzenia się substancji mineralnych w układzie zbiorczym nerki. Istotne jest utrzymywanie zasadowego pH moczu głównie w przypadku szczawianów i kwasu moczowego oraz zapobieganie nawrotowym infekcjom układu moczowego (szczególnie w kamicy struwitowej). W kamicach tych nie ma restrykcji przyjmowania wapnia, nie należy go jednak suplementować, należy natomiast ograniczyć podaż szczawianów i białka odzwierzęcego.

Powyższe mieszanki możemy wykonać samodzielnie lub zakupić już gotowe. Odpowiednie preparaty ziołowe dostępne są pod postacią herbatek, past, nalewek lub gotowych mieszanek ziół. Należy je stosować przede wszystkim zapobiegawczo. Nie wolno zapominać o ich działaniach niepożądanych oraz interakcjach z niektórymi lekami, m.in. kardiologicznymi oraz z chemioterapią.

Trzeba podkreślić, iż skuteczność ziołolecznictwa, pomimo jego powszechności i ogólnie uznanego dobroczynnego działania, nie została potwierdzona wieloośrodkowymi badaniami. Dlatego jego zastosowanie, choć ma szerokie znaczenie kliniczne, zarezerwowane jest tylko dla profilaktyki. Nie należy stosować fitoterapii w celach leczniczych. Jednakże, choć brak jest randomizowanych badań potwierdzających skuteczność działania konkretnych ziół, doświadczenia społeczne sugerują ich dużą skuteczność w przypadku niewielkich złogów (do 6-8 mm). Mimo to w przypadku objawów aktywnej kamicy należy zawsze zalecić pacjentowi konsultację specjalistyczną w celu uniknięcia eskalacji objawów oraz uniknięcia niebezpiecznych powikłań.

Strony: 1 2