Zima sprzyja opryszczce

 4 minuty

Częsta reaktywacja zakażenia stanowi problem zwłaszcza kosmetyczny, a także niesie ryzyko zarażenia osób z otoczenia. Warto nadmienić, że większa część społeczeństwa przeszła zakażenie wirusem opryszczki pospolitej typu 1 jeszcze przed ukończeniem 18. r.ż. Pierwszy kontakt z HHV 1 następuje zwykle do 2. r.ż., a zakażenie przebiega niekiedy bezobjawowo. Dlatego tak ważna jest ochrona dzieci przed kontaktem z osobami zakażonymi wirusem opryszczki zwłaszcza w okresie wykwitów.

W okresie nawrotu opryszczki należy unikać kontaktów bezpośrednich z innymi osobami, dbać o higienę osobistą i nie rozdrapywać pęcherzyków i strupów, by nie rozszerzyć zakażenia. Przeniesienie bowiem zakażenia na rogówkę oka może prowadzić do upośledzenia wzroku. Przy niewielkim nasileniu zmian stosuje się leczenie miejscowe osuszające i odkażające. Dostępne bez recepty miejscowe preparaty przeciwwirusowe nie są polecane ze względu na niską skuteczność. Leczenie opryszczki wargowej polega przede wszystkim na przyjmowaniu doustnych leków przeciwwirusowych, takich jak acyklowir. Podany na początku infekcji znacząco skraca czas trwania opryszczki oraz łagodzi jej przebieg. Wywiera również pozytywny wpływ w przypadku częstych nawrotów dolegliwości. Pacjenci przewlekle przyjmujący lek mają mniejszą tendencję do nawrotów choroby. Preparat jest stosunkowo bezpieczny i dobrze tolerowany.

Osoby skłonne do nawrotów opryszczki powinny skonsultować się z lekarzem i rozważyć przyjmowanie acyklowiru. Zażycie leku pozytywnie wpłynie na przebieg nawrotów. W przypadku wystąpienia objawów podany w ciągu 72 godzin skróci przebieg choroby i złagodzi symptomy. Dzięki temu zima może przebiec w innej atmosferze i przynieść poczucie komfortu.

Strony: 1 2