Zdrowie dziecka – profilaktyka według NFZ

 3 minuty

zdrowie-dzieci-strategia-mz

Dzień Dziecka to bardzo dobra okazja, by zwrócić uwagę na profilaktykę i wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży – szczególnie w temacie wad postawy oraz minimalizowania ryzyka wystąpienia otyłości. Co w tej kwestii rekomendują eksperci Narodowego Fundusz Zdrowia?

Zdrowe dzieci to szczęśliwi rodzice

Wady postawy i otyłość to poważne problemy zdrowotne, które dotykają coraz więcej dzieci w Polsce. Wady postawy występują u 50-60% dzieci, a ich główne przyczyny to nadwaga, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowo dostosowane stanowisko pracy ucznia oraz niewłaściwa pozycja wypoczynkowa. Zaniedbane wady postawy u dzieci mogą w starszym wieku prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak zaburzenia krążeniowo-oddechowe, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej oraz zespoły bólowe kręgosłupa. Równie niebezpieczna jest otyłość, która zwiększa ryzyko wielu chorób przewlekłych.

Gorzkie konsekwencje cukru

Cukier, choć słodki, może mieć gorzkie konsekwencje. Lekarze i dietetycy ostrzegają przed lekceważeniem otyłości, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Otyłość jest główną przyczyną wielu poważnych schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, kamica żółciowa czy cukrzyca typu 2.

Napoje kolorowe i wody smakowe – co warto o nich wiedzieć? Jak rozmawiać z nastolatkami o zdrowych wyborach żywieniowych? O poważnych konsekwencjach picia energetyków i słodkich napojów przez dzieci NFZ rozmawia z lekarzem rodzinnym, Michałem Domaszewskim, w najnowszym filmie z cyklu NFZ „Zdrowie na pierwszym planie. Ukryty cukier: słodkie napoje i energetyki”.

Pozwól dziecku na wybór

BLW – Bobas Lubi Wybór to nowatorski sposób podejścia do karmienia niemowlęcia w pierwszym roku życia? Opiera się na poznawaniu nowych smaków wszystkimi zmysłami – również dotykiem i zapachem. Proponuje się dziecku produkty w wersji stałej, które może sobie wziąć do rączki, smakować i wybierać te, które odpowiadają mu najbardziej.

O kształtowaniu nawyków żywieniowych od najmłodszych lat NFZ rozmawia z dr n.med. Moniką Kowalczuk-Krystoń w przygotowanym materiale filmowym na kanale Akademia NFZ.

Diety NFZ dla rodzin

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalną ofertę dla rodzin z dziećmi. DASH Rodzina to plan żywieniowy, który pomoże zadbać o zbilansowane posiłki dla nas i naszych bliskich. Różnorodne produkty, ciekawe i smaczne dania, zaskakujące połączenia i nowe warianty klasycznych potraw sprawią, że nawet młodzi wymagający smakosze odkryją wiele nowych smaków.

Na portalu Diety NFZ są dostępne również bezpłatne e-booki z pomysłami na wspólne gotowanie z dziećmi z podziałem na role oraz propozycjami na przygotowywanie smacznych, szybkich drugich śniadań w formie lunchboxu do szkoły. To niezwykle ważne w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

źródło: Nfz.gov.pl