Zapadła decyzja w sprawie ważności paszportów covidowych

 1 minuta

unijny-certyfikat-covid-mobywatel

Unijny certyfikat covidowy dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, jest ważny bezterminowo – informuje serwis Money.pl. Do tej pory dokument był ważny tylko 270 dni po przyjęciu preparatu przeciw COVID-19.

Bezterminowa ważność certyfikatu po 3. dawce

Jak donosi serwis Money.pl, w przypadku przyjęcia 3. dawki szczepionki przeciw COVID-19 ważność paszportu covidowego zostanie przedłużona beztermniowo. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie przypomniał, że dotąd ważność certyfikatu w tej sytuacji wynosiła 270 dni.

„Ponieważ nie ma rekomendacji w sprawie czwartej dawki, poza osobami powyżej 80 lat oraz tych, z obniżoną odpornością, zapadła decyzja o bezterminowej ważności certyfikatu w Polsce” – wyjaśnił rzecznik MZ, dodając, że decyzja ta moc obowiązującą od wtorku 26.04 br.

Dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 podawana jest po przyjęciu pełnego cyklu (zwykle dwóch dawek), jej celem jest wzmocnienie i utrwalenie ochrony przeciw chorobie wywoływanej przez koronawirusa.

źródło: Money.pl