Zakażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego u dzieci

 6 minut

Najczęstszy problem, czyli jak leczyć owsicę?
Leczenie doustne jest wysoce skuteczne, jeśli zastosowane jest prawidłowo. Podstawową zasadą jest jednoczasowe leczenie całej rodziny zakażonego dziecka. Stosowane są leki przeciwpasożytnicze (np. pyrantel u dzieci od 2. r.ż.) jednoczasowo z  właściwym postępowaniem higienicznym, czyli sprzątaniem mieszkania oraz praniem bielizny osobistej i pościelowej. Leczenie polega na podaniu jednorazowej dawki leku. Zalecony preparat powtarzamy za 2-3 tygodnie. Leczenie jest skuteczne po 1-2 dobach od podania, zatem nie ma konieczności dłuższej izolacji dziecka od rówieśników. Nie zaleca się profilaktycznego leczenia innych dzieci z kontaktu. Zalecana jest jedynie ich obserwacja. Leków nie podaje się również kobietom w ciąży oraz niemowlętom.

Bardzo ważne, czyli profilaktyka
Najważniejsza jest właściwa edukacja rodziców, opiekunów, pracowników placówek opiekuńczych dla dzieci. Wizyta u lekarza może być niezbędna w celu diagnostyki różnicowej zgłaszanych przez dziecko objawów, zwłaszcza, jeśli są one mało charakterystyczne, np. jedynie bóle brzucha czy utrata apetytu. Może być konieczne  wykonanie badań diagnostycznych w celu potwierdzenia bądź wykluczenia zakażeń pasożytami.

Badania dodatkowe – tak, ale tylko wiarygodne
Zalecane jest wykonywanie badań parazytologicznych w atestowanych laboratoriach oraz trzykrotne ich powtórzenie. W razie wątpliwości diagnostycznych, w nawrotowych zakażeniach konieczna może być konsultacja specjalisty chorób zakaźnych, a nie wielokrotne leczenie dziecka i całej rodziny. Warto wspomnieć o braku zaleceń dotyczących profilaktycznego odrobaczania dzieci i dorosłych. Profilaktyczne odrobaczanie konieczne jest za to u zwierząt domowych (koty i psy zwykle co 3-6 miesięcy).

Co powinien zrobić farmaceuta, gdy przyjdzie do niego pacjent z podejrzeniem owsicy?
Jeśli objawy są typowe dla owsicy, tym bardziej jeśli jednocześnie znaleziono nicienia w okolicy odbytu, można bez zlecania dodatkowych badań zaproponować leczenie. Jedynym lekiem przeciwpasożytniczym dostępnym bez recepty jest pyrantel. Dla dzieci powyżej 2. r.ż. dostęp- ny jest w postaci zawiesiny. W niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego jest względnie bezpieczny u dzieci ogólnie zdrowych, nie chorujących na przewlekłe schorzenia. Wymaga powtórnej dawki za 2-3 tygodnie od podania pierwszej oraz postępowania higienicznego. Leczeniem objęci powinni zostać również rodzeństwo i rodzice. W razie zgłaszania przez opiekuna dziecka objawów mało charakterystycznych, jak zmęczenie, bladość, utrata wagi ciała, bóle brzucha bezpieczniej jest polecić konsultację z lekarzem, aby uniknąć przeoczenia innych przyczyn dolegliwości u dziecka.

Strony: 1 2