Wynagrodzenie farmaceuty za szczepienie

 2 minuty

Ile powinien otrzymywać za kwalifikację i wykonanie szczepienia farmaceuta? Związek Zawodowy Pracowników Farmacji przekonuje, że podział środków pomiędzy pracodawcą, a kwalifikującym i szczepiącym farmaceutą powinien oscylować wokół modelu 50:50 – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Jak donosi Politykazdrowotna.com, szczepienia przeciw COVID-19 realizowane są już w ok. 500 aptekach, a pacjenci chętnie szczepią się właśnie w tych miejscach Szczepienia p/COVID-19 już w ok. 500 aptekach. To jeden z kroków w stronę wprowadzenia opieki farmaceutycznej, która została ustawowo potwierdzona w Ustawie o zawodzie farmaceuty.

NFZ, wprowadzając stawkę za szczepienie, kwestię wynagrodzenia pracowników pozostawił pracodawcom. Za każde wykonane szczepienie przeciwko COVID-19 – w myśl rozporządzenia NFZ – apteka otrzymuje z NFZ 61,24 zł. Szczepienie uznaje się za wykonane po wypełnieniu karty szczepienia przez apteczny punkt szczepień.

W związku z powyższym Związek Zawodowy Pracowników Farmacji wydał oświadczenie dotyczące wynagradzania farmaceutów za szczepienie. ZZPF podkreśla w nim, że farmaceuci powinni być wynagradzani na podobnych zasadach, jak inni przedstawiciele zawodów medycznych.

„Pełne zaangażowanie farmaceutów i wykorzystywanie ich potencjału może zostać osiągnięte tylko poprzez sprawiedliwy podział środków płaconych za usługę przez NFZ” – zwraca uwagę związek. Jak przekonuje związek, podział środków pomiędzy pracodawcą, a kwalifikującym i szczepiącym farmaceutą powinien oscylować wokół modelu 50:50.

„Powyższy model jest już stosowany przez niektórych pracodawców aptecznych i jest zgodny z modelem funkcjonującym w innych zawodach medycznych, gdzie koszty osobowe usługi szczepienia wynoszą 50-70 proc.” – argumentuje.

źródło: Politykazdrowotna.com