Wiosna, czyli radość dla zdrowych

 3 minuty

Farmacja Praktyczna

Sformułowane powyżej pytanie istotne jest przede wszystkim dla alergików, ale również dla osób z problemami gastrycznymi. Nadkwasota, zgaga i bóle żołądka mogą popsuć nastój wielu osobom dotkniętym tymi dolegliwościami. Mogą, ale czy muszą? Oczywiście, że nie! Większość pacjentów po pomoc udaje się do apteki, dlatego proponujemy krótki przegląd grup leków dostępnych bez recepty, skutecznie usuwających wspomniane dolegliwości.
Można je podzielić na trzy grupy:

1. Leki zobojętniające kwaśną treść żołądka

Są skuteczne, ale w krótkim okresie czasu. Po około 3 godzinach wracamy do stanu poprzedniego, a czasami na skutek reakcji organizmu na leki tej grupy (jeszcze większa produkcja kwasu) można uzyskać efekt gorszy od pierwotnego.

2. Blokery receptora histaminowego H2

To nowsza i zdecydowanie skuteczniejsza od wymienionej wcześniej grupa leków. Hamują one wydzielanie kwasu solnego, a w mniejszym stopniu również pepsyny w soku żołądkowym. Szybko przynoszą ulgę, a efekt terapeutyczny utrzymuje się do 12 godzin. Wśród leków tej grupy najbardziej popularna jest ranitydyna. Jej wieloletnia obecność na rynku farmaceutycznym udowodniła, że jest to lek bezpieczny, a objawy niepożądane (zazwyczaj zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – głównie biegunki) występują rzadko. Już jedna tabletka – 150 mg ranitydyny – szybko przynosi ulgę i skutecznie usuwa objawy nadkwasoty i zgagi. To sprawdzony i najczęściej wybierany przez Polaków lek na zgagę. Można go przyjmować niezależnie od posiłków. Jest szczególnie zalecany w przypadku zgagi występującej sporadycznie, np. po spożyciu ciężkostrawnego posiłku, wypiciu kawy czy w stresowej sytuacji.

3. Inhibitory pompy protonowej

To najnowsza grupa leków. Jako że są to nieodwracalne inhibitory występującej w komórkach okładzinowych żołądka ATP-azy wodorowo-fosforanowej, ich działanie zmniejszające produkcję kwasu solnego jest najdłuższe i trwa ponad 16 godzin. Pierwszym (a zatem posiadającym najobszerniejszą dokumentację i z racji tego obdarzonym zaufaniem lekarzy) jej przedstawicielem jest omeprazol. Stosowany w terapii kilkudniowej zabezpiecza przed nawracającą zgagą. Powinien być stosowany na czczo lub przed jedzeniem. Zalecany w przypadkuzgagi występującej jako nawracający problem, skłonności do niej oraz w przypadku zgagi będącej objawem choroby refluksowej. Już co dziesiąty Polak cierpi z powodu zgagi. Często jest to problem nawracający, skłonność, która może być już objawem choroby refluksowej. W większości przypadków jest to jednak przypadłość występująca sporadycznie (bez choroby organicznej). Niezwykle istotny jest zatem dobór odpowiedniego preparatu u pacjentów, których dotyczy problem, by leczenie przyniosło oczekiwany rezultat. I każdy mógł cieszyć się z uroków wiosny.