Wakacje bez ZUM

 4 minuty

Przed wyjazdem na wakacje warto wybrać się na kontrolną wizytę do ginekologa oraz urologa, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości i ewentualnie wykonać niezbędne badania, w tym badanie ogólne moczu. W przypadku objawów zakażenia należy wdrożyć leczenie przed planowanym wyjazdem i późniejszą profilaktykę zakażenia.

Infekcje układu moczowego pojawiają się częściej u kobiet po menopauzie. Wynika to ze zmian mikroflory pochwy i spowodowane jest niedoborem estrogenów. W przypadku nawet niewielkiego spadku odporności lub zmiany otoczenia o objawowe zakażenie nietrudno. Można wdrożyć suplementację hormonalną, aby zminimalizować to ryzyko, dlatego tak ważna jest regularna kontrola ginekologiczna.

Szczególnie podatny na zakażenia jest układ moczowy kobiety w ciąży, jak i kilka tygodni po porodzie. Jest to następstwem anatomicznych i patofizjologicznych zmian zachodzących w organizmie ciężarnej, m.in. zmniejszenie napięcia mięśniówki pęcherza i moczowodów spowodowane progesteronem. Wskazana jest kontrola ginekologiczna przed planowanym urlopem.

Ogólne zasady profilaktyki ZUM:

  • przestrzeganie higieny osobistej,
  • przyjmowanie dużej ilości płynów,
  • częste i całkowite opróżnianie pęcherza moczowego,
  • oddawanie moczu po stosunku płciowym i przed nocnym spoczynkiem,
  • unikanie zaparć.

Strony: 1 2