Ustawa o finansowaniu in vitro z podpisem prezydenta

 2 minuty

in-vitro-ustawa-podpis-prezydenta

Andrzej Duda, tak jak zapowiadali jego współpracownicy, podpisał ustawę o finansowaniu in vitro – pierwszą, którą uchwalił parlament obecnej kadencji – donosi serwis Medexpress.pl.

Tak dla in vitro

O tym, że Andrzej Duda raczej nie zawetuje ustawy i nie będzie w inny sposób wstrzymywał jej wejścia w życie, mówiono, gdy obywatelski projekt „Tak dla in vitro”, pod którym zebrano już w poprzedniej kadencji ponad pół miliona podpisów, trafił pod obrady Sejmu.

To, czy ostatecznie ustawa nie znajdzie się w Trybunale Konstytucyjnym, nie jest zresztą przesądzone: wniosek w tej sprawie może złożyć w każdej chwili grupa posłów lub senatorów, a patrząc na wyniki głosowań, zwłaszcza w Sejmie nie byłoby problemu z zebraniem odpowiedniej liczby podpisów (wniosek do TK może złożyć grupa 50 posłów lub 30 senatorów).

Do czego zobowiązuje ustawa?

Ustawa zobowiązuje ministra zdrowia do przygotowania programu leczenia niepłodności metodą in vitro, który będzie finansowany ze środków publicznych w wysokości minimum pół miliarda złotych rocznie. Program zacznie działać od 1 czerwca 2024 r.

źródło: Medexpress.pl