Unia Europejska chce lepiej zapobiegać niedoborom leków

 2 minuty

bezpieczenstwo-lekowe-ue

Komisja Europejska wprowadziła w tym tygodniu krótkoterminowe środki, aby zapobiec niedoborom leków w oczekiwaniu na proponowaną zmianę przepisów farmaceutycznych, która jest przygotowywana przez kluczowe organy legislacyjne UE – informuje serwis Pulsfarmacji.pl.

Wzajemne uzupełnianie braków leków

Kluczowym posunięciem jest utworzenie między państwami członkowskimi dobrowolnego mechanizmu mającego na celu wzajemne uzupełnienie braków leków. Mechanizm ma działać w nadchodzących miesiącach. Ponadto Komisja planuje utworzenie programu wspólnych zakupów antybiotyków i leków stosowanych w leczeniu niektórych chorób układu oddechowego przed sezonem zimowym 2024-2025 r.

Lista leków o krytycznym znaczeniu

Europejska Agencja Leków (EMA) wraz z państwami członkowskimi kończy tworzyć listę leków o krytycznym znaczeniu. Lista zostanie zamknięta do końca tego roku i może zawierać od 100 do nawet 350 pozycji. Po jej sfinalizowaniu listy, każdy znajdujący się na niej lek przejdzie ocenę, a następnie podjęte zostaną rozmowy w producentami w celu zwiększenia produkcji.

UE zamierza też przenieść część produkcji do Europy, poszerzyć źródła kluczowych składników, koordynować gromadzenie zapasów, a także utworzyć nowe moce produkcyjne na wypadek sytuacji nadzwyczajnej, takiej jak pandemia Covid-19.

źródło: Pulsfarmacji.pl