Aktualności

26.10.2023

3 minuty

Przeglądy lekowe dla seniorów w każdej gminie?

Skrót informacji

Pod koniec września powstało Polskie Towarzystwo Opieki Farmaceutycznej, które razem ze stowarzyszeniem MANKO Głos Seniora chce ruszyć w Polskę z kampanią dla seniorów na temat bezpiecznego zażywania leków oraz przeglądami lekowymi – informuje Pulsfarmacji.pl. Farmaceuci mają otrzymać za to pieniądze z gminy.

Przeglądy lekowe – uzyskanie finansowania z samorządów


Pilotaż przeglądów lekowych zakończył się oficjalnie w czerwcu 2023 roku. W Ministerstwie Zdrowia zostało złożone podsumowanie pilotażu, a obecnie przeglądy lekowe analizuje Agencja Oceny Technologii Medycznych. Jednak farmaceutom zaangażowanym w ten projekt to nie wystarczy i, jak mówi dr hab. n. med. prof. UMP Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator pilotażu, nie chcą oni, by przeglądy lekowe zostały zapomniane.

Powstał więc pomysł założenia Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej (PTOF). Formalnie powstało ono we wrześniu, właśnie doczekało się wpisu do KRS. PTOF zrzesza obecnie ponad 1200 farmaceutów w całej Polsce, którzy już za chwilę będą działać.

„Weszliśmy w partnerstwo z dużym stowarzyszeniem seniorskim w Polsce MANKO Głos Seniora, które ma duże doświadczenie w akcjach senioralnych, organizowało m.in. kampanię „Zażywaj leki bezpiecznie”. Teraz rozwijamy razem tę kampanię. Stowarzyszenie przyszło z ideą szerzenia bezpiecznego zażywania leków przez seniorów. Będziemy rozpoczynali szeroko zakrojone działania w gminach, żeby uzyskać dofinansowanie na kampanię >>Zażywaj leki bezpiecznie<< oraz na przeglądy lekowe, które farmaceuci będą realizować w ramach szeroko pojętej kampanii. Już w tej chwili toczą się rozmowy z samorządami na temat finansowania, jesteśmy gotowi ruszyć od zaraz” – opowiada prof. Agnieszka Neumann-Podczaska.

Przeglądy lekowe nie tylko w aptekach


W ramach kampanii „Zażywaj leki bezpiecznie” oferowane są spotkania dla seniorów, podczas których będą odbywały się przeglądy lekowe. Jednak przeglądy będą organizowane nie tylko w aptekach. To wszystko będzie zależało od farmaceutów i ich możliwości.
„Niektórzy będą mieli możliwości lokalowe i organizacyjne, wtedy przeglądy będą organizowane w aptekach. Kierownicy i właściciele aptek pewnie chętnie zrobią to w aptekach. Oczywiście będzie się to działo bez naruszenia zakazu reklamy aptek. Będzie tylko informacja, że dany magister robi przeglądy lekowe” – tłumaczy koordynator pilotażu przeglądów lekowych.

„Wszędzie tam, gdzie jest pacjent, farmaceuta i możliwość swobodnej rozmowy, tam będziemy szli z przeglądami. To jest kwestia organizacyjna. Dla tych, którzy jej nie mają, zapewniamy, że farmaceuci będą mogli świadczyć te usługi poza apteką” - mówi ekspertka.

Jak dodaje prof. Neumann-Podczaska, ideą jest, by farmaceuci dostali pieniądze za tę usługę. To nie jest darmowa akcja, samorządy będą musiały zapłacić za przeglądy lekowe. Ponadto będą mogły zapewnić pomieszczenie w gminie, gdzie farmaceuta zrobi przegląd.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Pulsfarmacji.pl


Poprzedni artykuł

Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży wydłużony i z większym finansowaniem

Następny artykuł

Unia Europejska chce lepiej zapobiegać niedoborom leków

Polecane dla Ciebie

Szkolenia