Trudny moment – likwidacja apteki

 6 minut

Co z zapasami leków?

Zamknięcie apteki wiąże się także z likwidacją zapasu leków, które są na stanie placówki. Jeżeli do dnia zamknięcia apteka nie wyprzeda zamówionych wcześniej lekarstw, może starać się zwrócić je do hurtowni farmaceutycznej, w której leki były zakupione. Wypowiadał się na ten temat Główny Inspektor Farmaceutyczny, twierdząc, iż hurtownie nie powinny robić z tym problemów. Oczywiście hurtownia może odmówić przyjęcia produktów, zwłaszcza gdy mają zbyt krótki termin ważności lub których opakowania zbiorcze zostały zniszczone. Produkty można zwrócić po cenie pierwotnej zakupu. Według GIF nie jest to umowa sprzedaży, lecz zwrot niewykorzystanych towarów i tak należy to ująć w rozliczeniach finansowych.

W przypadku leków i środków farmaceutycznych, których opakowania zostały napoczęte, apteka może zwrócić się do WIS z wnioskiem, by wydał zgodę na odsprzedaż tych produktów innej aptece. W piśmie należy wskazać substancję określając jej serię, datę ważności oraz ilość. Niesprzedane i niezwrócone produkty lecznicze należy zabezpieczyć w sposób zgodny z prawem. Leki i wyroby medyczne, które nie mogą zostać zwrócone lub odsprzedane, powinny zostać przekazane bezpłatnie, np. do szpitali lub innych placówek ochrony zdrowia lub zlikwidowane. Inna procedura obejmuje środki psychotropowe i odurzające.

Zgodnie z rozporządzeniem resortu zdrowia, leki odurzające i psychotropowe muszą być poddane procedurze utylizacji. O ich występowaniu w magazynie apteki trzeba powiadomić WIS. Do czasu przekazania tych środków do unieszkodliwienia apteka musi je zabezpieczyć w szczelnie zamkniętym pojemniku zbiorczym z banderolą „Do unieszkodliwienia”. Pojemnik z lekami należy umieścić w magazynie, sejfie lub metalowej zamkniętej szafie. Tak zabezpieczony pojemnik oplombowuje Inspektor Farmaceutyczny. Z zabezpieczenia sporządza się protokół w trzech egzemplarzach. Pojemnik wraz z protokołem należy przekazać firmie zajmującej się utylizacją leków. Z przeprowadzonego unieszkodliwienia sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach i jeden z nich przesyła do WIS. Warto wspomnieć w tym miejscu, że za likwidację zapasów w aptece odpowiedzialny jest kierownik placówki.

Strony: 1 2 3