Testy alergiczne

 6 minut

Badanie alergii we krwi
Polega na oznaczeniu przeciwciał IgE we krwi pacjenta. Badanie jest wykonywane przy podejrzeniu mechanizmu I, czyli reakcji natychmiastowej IgE-zależnej. Oznaczanie IgE całkowitego ma obecnie niewielkie znaczenie w diagnostyce chorób alergicznych. Jest wymagane przy kwalifikacji do terapii omalizumabem. Zwiększone stężenie całkowitego IgE występuje w takich stanach, jak: choroby alergiczne, pasożytnicze, alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna, zespoły limfoproliferacyjne, mononukleoza zakaźna, zespół nerczycowy.
W diagnostyce alergii oznaczane jest IgE specyficzne (swoiste) dla poszczególnych alergenów, np. na kota, osę, pszczołę, mleko itd. W laboratoriach dostępne są również zestawy najczęściej uczulających czynników tzw. panele pokarmowy, oddechowy, mieszany. Warto z nich korzystać z powodu korzystniejszej ceny niż za zestawienie pojedynczych alergenów.
Do badania krwi w kierunku alergii nie trzeba się przygotowywać. Można je wykonywać w trakcie nasilenia dolegliwości, w czasie leczenia przeciwalergicznego bez konieczności odstawienia leków, a także u małych dzieci. Badanie swoistych IgE we krwi jest również wykorzystywane przy kwalifikacji pacjenta do immunoterapii alergenowej. Wynik dodatni potwierdza mechanizm IgE zależny oraz pozwala na kwalifikację do odczulania. Wynik ujemny nie wyklucza alergii na badane czynniki, dlatego podobnie jak testy skórne, powinien być interpretowany przez doświadczonego specjalistę. Wyniki są przedstawiane w zależności od stężenia swoistego IgE z podziałem na klasy (patrz: tabela).

Istnieje grupa osób zdrowych, bez objawów choroby alergicznej, u których są stwierdzane podwyższone stężenia swoistych IgE. Osoby te warto informować o zwiększonym ryzyku wystąpienia dolegliwości alergicznych w przyszłości. Należy pamiętać, że zarówno testy skórne jak i badanie swoistych IgE we krwi są metodami pomocniczymi i nie mogą zastąpić szczegółowo zebranego wywiadu. Interpretowanie wyłącznie wyników prowadzi najczęściej do błędów w diagnostyce i dalszym postępowaniu.

Strony: 1 2