Szczypta kultury dla każdego

 5 minut

Farmacja Praktyczna

Era Jazzu: Smooth Jazz Gala – Matt Bianco i Saskia Laroo

19.11.2008
Warszawa, Sala Kongresowa
Bilety: 80-160 zł
Holenderska trębaczka Saskia Laroo nazywana jest przez krytyków „Lady Miles Davies”. Swobodnie porusza sie w rozmaitych nurtach i stylistykach. Nie omija bluesa i rocka, chętnie sięga do muzyki klubowej i po brzmienia etniczne, odnajduje się w modnym smooth jazzie. Koncerty w jej wykonaniu to zawsze energetyczne, porywające publiczność show. Kultowa formacja Matt Bianco to prekursor smooth jazzu. Mark Reilly (założyciel zespołu) jest autorem światowego sukcesu naszej rodaczki, Basi Trzetrzelewskiej. Grupa, powstała w latach 80. XX w., wydała trzynaście bestsellerowych krążków. Podczas koncertu „Ery Jazzu” (jedynym w Polsce) swoją premierę będzie mieć album „Really Jazzy” Saskii Laroo.
Więcej informacji na www.erajazzu.eu

Candy Dulfer & Band – Ladies’ Jazz On Tour

21.11.2008
Warszawa, Sala Kongresowa
Bilety: 70-140 zł
Uczta dla miłośników smooth jazzu! Do Warszawy zawita holenderska saksofonistka altowa i ulubienica Prince’a – Candy Dulfer! Jej jedyny koncert odbędzie się w ramach kolejnej już edycji Ladies’ Jazz On Tour. Na festiwalu występowały dotychczas Patricia Barber, Stacey Kent, Eliane Elias czy Lizz Wright. Candy Dulfer zaczęła karierę w wieku 7 lat. Swój debiutancki album artystka nagrała mając 19 lat. Królowa smooth jazzu współpracowała z takimi sławami jak Prince, Pink Floyd, Dave Stewart (Eurythmics), Chaka Khan, Beyonce, Aretha Franklin, Angie Stone, Lionel Richie czy George Duke. Sprzedała ponad 2,5 mln płyt na całym świecie. Wśród muzyków, z którymi Candy Dulfer zagra 21 listopada w Sali Kongresowej, warto zwrócić szczególną uwagę na dwóch współpracowników Prince’a: to Chance Howard i Kirk A. Johnson.
Więcej informacji na www.ladiesjazzfestival.pl

Grzegorz Turnau

23.11.2008
Wrocław, Hala Stulecia
Bilety: 44-89 zł
Tego artysty nie trzeba nikomu przedstawiać. Grzegorz Turnau i jego przyjaciel „w czarno-białym smokingu”, czyli fortepian Gran Touch marki Yamaha, „wspólnie” kontynuują wspaniałą tradycję krakowskiej piosenki literackiej. Koncert, który odbędzie się w Hali Stulecia, to prawdziwy rarytas: będzie okazja do zobaczenia artysty zazwyczaj występującego „kameralnie” w wielkiej przestrzeni scenicznej, a samo przedsięwzięcie odbędzie się z zastosowaniem najnowocześniejszych środków technicznych. Turnau, prócz dotychczasowych dokonań artystycznych, zaprezentuje światowe hity muzyki rozrywkowej, zachowując przy tym swą muzyczną tożsamość.

Electric Light Orchestra z polskimi orkiestrami symfonicznymi

25.11.2008 – Wrocław, Hala Stulecia
27.11.2008 – Warszawa, Sala Kongresowa
29.11.2008 – Zabrze, Dom Muzyki i Tańca
Bilety: 70-300 zł
John Lennon stwierdził kiedyś, że gdyby „The Beatles” byli jeszcze razem, graliby wyłącznie taką muzykę jak Electric Light Orchestra. Legendarny zespół rockowo-symfoniczny, obecny na scenie już 35 lat, przedstawi polskiej publiczności swój symfoniczny projekt. Wszyscy miłośnicy muzyki ELO będą mogli na żywo usłyszeć takie przeboje jak: „Evil Woman”, „Mr. Blue Sky” czy „Don’t Bring Me Down”. Aby dostarczyć słuchaczom maksimum muzycznych doznań, formacja wystąpi w towarzystwie znakomitych polskich orkiestr: we Wrocławiu – Orkiestry Symfonicznej im. W. Lutosławskiego, w Warszawie – Polskiej Orkiestry Radiowej, w Zabrzu – Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Co z tej współpracy wyniknie? Odpowiedź usłyszymy pod koniec listopada.
Więcej informacji na www.makroconcert.pl

Sukhishvili – największe widowisko Gruzji

29.11.2008 – Wrocław, Hala Stulecia
30.11.2008 – Zabrze, Dom Muzyki i Tańca
1.12.2008 – Sala Kongresowa, Warszawa
Bilety: 60-250 zł
Zespół Sukhisvili, określany mianem „ósmego cudu świata” i muzyka z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów gruzińskich już w Polsce! Blisko stu artystów: tancerzy, piosenkarzy i muzyków na jednej scenie, przedstawiających opowieści o walce, cierpieniu oraz bohaterstwie gruzińskiego narodu. Całość dopełniają bajeczne kostiumy oraz scenografia. Ujrzymy tańce z szablami, sztyletami, a także tradycyjne tańce i pieśni weselne. Tancerze niemal unoszą się nad sceną, a ich sztuczki zapierają dech. Zespół został stworzony jeszcze w 1945 r. przez choreografa Ilika Sukhisvilego i tancerkę baletową Nino Ramishvili. Jest to pierwsza grupa tańca ludowego, która wystąpiła na słynnej mediolańskiej scenie „La Scala”. Po ich występie, przy owacji publiczności, kurtyna podnosiła się 14 razy!
Więcej informacji na www.makroconcert.pl

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej