Stan przedcukrzycowy a ryzyko wystąpienia demencji

 4 minuty

stan-przedcukrzycowy

Nowe badanie amerykańskich uczonych wykazało, że osoby, u których w młodym wieku rozwinie się stan przedcukrzycowy, są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia demencji w późniejszym wieku – informuje serwis Medexpress.pl, powołując się na doniesienia CNN.

Czym jest stan przedcukrzycowy?

Stan przedcukrzycowy pojawia się, gdy poziom cukru we krwi jest wyższy niż optymalny, ale nie jest jeszcze wystarczająco wysoki, by zdiagnozować cukrzycę. Niestety, miliony Amerykanów w wieku poniżej 60. roku życia ma stan przedcukrzycowy – a wielu z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

„Stan przedcukrzycowy jest związany z ryzykiem demencji, ale ryzyko to można wyjaśnić rozwojem cukrzycy” – potwierdzają autorzy badania: Elizabeth Selvin, profesor epidemiologii, i Jiaqi Hu, doktorant.

Metodologia badania

Do badania włączono osoby w wieku od 45 do 64 lat w czterech hrabstwach USA: Forsyth County, Karolina Północna; Jackson, Mississippi; przedmieścia Minneapolis; i Washington County, Maryland. Prace uczonych wykazały, że osoby, u których cukrzyca typu 2 rozwinęła się przed 60. rokiem życia, miały trzykrotnie wyższe ryzyko demencji w późniejszym okresie życia w porównaniu z osobami, u których cukrzyca typu 2 nie wystąpiła przed 60. rokiem życia. Jeśli stan przedcukrzycowy przekształcił się w cukrzycę typu 2 w wieku od 60 do 69 lat, ryzyko spadło o kilka punktów.

Naukowcy udowodnili, że jeśli cukrzyca typu 2 nie została zdiagnozowana przed 70. rokiem życia, ryzyko demencji spadło do 23 procent. A jeśli cukrzyca typu 2 rozwinęła się u osoby w wieku 80 lub 90 lat, ryzyko nie było większe niż u osób bez cukrzycy.

„Istniał silny związek między stanem przedcukrzycowym a demencją, ale związek ten występował tylko wśród osób, u których rozwinęła się cukrzyca” – powiedział Selvin. „Odkrycie to sugeruje, że zapobieganie progresji od stanu przedcukrzycowego do cukrzycy może pomóc w zapobieganiu demencji w starszym wieku”.

Skala problemu

Ekspert ds. choroby Alzheimera, dr Richard Isaacson, neurolog prewencyjny w Instytucie Chorób Neurodegeneracyjnych na Florydzie i który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że wyniki nie były szokujące. „Jeśli to badanie sprawi, że ludzie faktycznie podejmą działania, gdy zostanie postawiona diagnoza cukrzycy granicznej lub stanu przedcukrzycowego, z pewnością poprawi to wyniki w zakresie zdrowia mózgu” – skomentował.

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) więcej niż 1 na 3 dorosłych Amerykanów ma stan przedcukrzycowy, a 80 procent z nich nawet o tym nie wie. Prawie jedna trzecia z nich jest w wieku od 18 do 44 lat – to dość młody wiek, aby rozwinąć zaburzenie, które naraża ich na skrajne ryzyko cukrzycy typu 2, poważnych problemów sercowo-naczyniowych i demencji naczyniowej wraz z wiekiem.

Co gorsza, prawie 1 na 5 nastolatków w wieku od 12 do 18 lat i 1 na 4 młodych dorosłych w wieku od 19 do 34 lat cierpi na stan przedcukrzycowy. CDC szacuje, że około 5,8 miliona osób w Stanach Zjednoczonych cierpi na chorobę Alzheimera i demencje. Według badań cytowanych w raporcie Stowarzyszenia Alzheimera z 2019 roku, ryzyko wystąpienia najczęstszej postaci demencji w ciągu całego życia wynosi około 1 na 10 (10 procent) u mężczyzn w wieku 45 lat i 1 na 5 (20 procent) u kobiet.

źródło: Medexpress.pl