Skrócony czas oczekiwania na dawkę przypominającą dla osób powyżej 50. r.ż.

 2 minuty

spada-zainteresowanie-szczepieniami

Po 5 miesiącach od przyjęcia pełnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 osoby powyżej 50 lat mogą przyjąć dawkę przypominającą – informuje resort zdrowia. Będą one otrzymywać SMS-y z informacją o możliwości wcześniejszego zapisania się na szczepienia.

Dotychczas dawka przypominająca szczepionki przeciw koronawirusowi dostępna była dla wszystkich pełnoletnich po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia.

„Za rekomendacją Rady Medycznej zdecydowaliśmy, że osoby w wieku 50+ mogą zapisać się na dawkę przypominającą po 5 miesiącach od przyjęcia szczepionki w schemacie podstawowym. Te osoby mają już wystawiane skierowania na szczepienie – informuje Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreśla, od 25 listopada br. resort zdrowia rozpoczną akcję wysyłki wiadomości SMS z informacją o możliwości wcześniejszego zapisania się na szczepienia.

„Chcemy, żeby osoby powyżej 50 lat mogły mieć możliwość dodatkowego zabezpieczenia przed koronawirusem w czasie świątecznym, kiedy dochodzi do większej liczby spotkań. Takie rozwiązanie ma również na celu uniknięcie kumulacji szczepień w okresie okołoświątecznym” – wskazuje szef resortu zdrowia.

Osobom, które przyjmą dawkę przypominającą, zostanie wydłużona ważność Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) na rok od daty wykonanego szczepienia.

Ponadto, dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 dostępna jest dla wszystkich pełnoletnich. Szczepienia wykonywane są preparatami Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub połową dawki Spikevax (Moderna). Do tej pory przyjęło ją 1,9 mln osób.

źródło: Gov.pl