Resort zdrowia zapowiada niższe wymogi dla testowania w kierunku COVID-19 w aptekach

 3 minuty

Ministerstwo Zdrowia planuje obniżyć wymagania dla aptek, by więcej z nich mogło testować w kierunku COVID-19 – informuje Rynekzdrowia.pl. Jednym z branych pod uwagę rozwiązań jest testowanie na zewnątrz apteki, np. w namiocie.

„Pracujemy z Naczelną Izbą Aptekarską nad tym, żeby obniżyć pewne standardy czy wymogi dotyczące miejsca, w którym przeprowadzane jest testowanie” – powiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, pytany 9 lutego br. podczas konferencji prasowej o stosunkowo małą liczbę aptek, w których wykonywane są testy w kierunku COVID-19. Dodał, że zmienione zostanie rozporządzenie, którego projekt już opracowano. Zapowiedział też wydanie komunikatu, który – jak mówił – „ma chociażby dopuszczać ewentualną możliwość testowania na zewnątrz apteki, w namiotach”.

„To jest temat, który dyskutowaliśmy ze środowiskiem farmaceutów” – mówił Niedzielski. Dodał, że w tej chwili jest już powyżej 250 aptek, w których można prowadzić takie testy.

Darmowe testy w aptekach można wykonywać od 27 stycznia br. Apteka, w której farmaceuta ma wykonywać testy antygenowe przeciw COVID-19, powinna złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Test będzie można wykonać w aptece, która spełni m.in. standardy bezpieczeństwa (m.in. wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów) i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego apteki. Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP.

Testowanie przed apteką w namiocie znane jest w innych krajach

Sprawa wymagań lokalowych aptek jest jedną z podstawowych przyczyn, dla których apteki nie włączają się tak chętnie do programu testowania. Część aptek, które zdecydowały się na testowanie, po pewnym czasie zrezygnowały z tej usługi.

Jak poinformował nas w wywiadzie Michał Byliniak, Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, rzeczywiście wymogi, które zostały postawione aptekom odnośnie testowania na początku, są wyśrubowane.

„Przedstawiliśmy resortowi zdrowia swoje propozycje i rozmawiamy o sposobach zwiększenia dostępności tej usługi dla aptek. Wiemy jednak, że w Europie stosuje się różne rozwiązania, żeby testować pacjentów i unikać mieszania ich z tymi, którzy przyszli po leki. Używa się namiotów zlokalizowanych przed aptekami lub korzysta się z komory przyjęć, czyli wejścia od tyłu placówki” – dodał.

źródło: Rynekzdrowia.pl