Resort zdrowia podsumowuje stan cyfryzacji w ochronie zdrowia

 2 minuty

„Wypracowaliśmy już wiele rozwiązań cyfrowych i stale je rozwijamy. Kluczowe to e-recepta, e-skierowanie i e-konsylium” – ocenia Ministerstwo Zdrowia, o czym donosi serwis Medexpress.pl. Co ponadto? Trwają prace nad ulepszaniem Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mojeIKP, platformy Domowa Opieka Medyczna (DOM), poprawą raportowania zdarzeń medycznych i wymianą elektronicznej dokumentacji medycznej.

Cyfryzacja w ochronie zdrowia – pilotaże i działania

  • Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, do tej pory odbyło się już osiem pilotaży telemedycznych w ramach Domowej Opieki Medycznej. Były to dwie edycje Programu E-stetoskop, Program Opaska telemedyczna, Program E-spriometr, Program Smart Doktor, a także programy pomiaru saturacji, ciśnienia i glikemii.
  • Z kolei w Portfelu Aplikacji Zdrowotnych (PAZ) mają się znaleźć aplikacje, które uzyskają certyfikat MZ. W tym celu muszą być sprawdzone pod względem bezpieczeństwa i merytoryki. Będą wspierać pacjentów w kwestiach zdrowotnych i pomagać w diagnozie i leczeniu.
  • Projekt e-Konsylium jest rozwijany w obszarach kardiologii i onkologii. Platforma umożliwia zdalne konsultacje lekarzy POZ ze specjalistami. Dzięki temu opieka nad pacjentem jest bardziej skuteczna.
  • Ministerstwo Zdrowia dodaje, że od 2022 r. rozwijane jest stosowanie asysty robotycznej w zabiegach chirurgicznych. Jest ona już refundowana w trzech wskazaniach: nowotworów błony śluzowej trzonu macicy, gruczołu krokowego i jelita grubego.
  • Robotyka wykorzystywana jest też w rehabilitacji. Podpisane zostały umowy ze 178 podmiotami leczniczymi na łączną kwotę niemal 150 mln zł w ramach Funduszu Medycznego (zakup egzoszkieletów i robotów rehabilitacyjnych).

Najbliższe plany

  • Najbliższe plany to natomiast wdrożenie centralnej e-Rejestracji. Umożliwi ona umawianie wizyt przez Internetowe Konto Pacjenta i centralną infolinię. To rozwiązanie ma skrócić kolejki do specjalistów.
  • Kontynuowany będzie kierunek polegający na dofinansowywaniu informatyzacji podmiotów leczniczych (zakup systemów informatycznych i sprzętu). Strona rządowa uczestniczy też w pracach Komisji Europejskiej nad rozporządzeniem w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Będzie ono wykorzystane do działań w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na projekty związane z wdrożeniem innowacji udało się pozyskać ponad miliard euro.

źródło: Medexpress.pl