Skrót informacji
Działania promocyjne w aptekach, mimo że obarczone wieloma ograniczeniami prawnymi, nadal są jednym z elementów budowania przewagi konkurencyjnej placówki. Wiemy, że cena jest jednym z kryteriów na bazie których pacjent wybiera aptekę lub określony produkt. Podkreślam, jednym z kryteriów, a nie jedynym.
Kiedy myślimy o promocji, najczęściej pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, to właśnie promocja cenowa. Obniżamy cenę, zakładając, że ta przyczyni się do realizacji naszych celów sprzedażowych i wizerunkowych. I tutaj zaczyna się problem, bo bardzo często promocja zamiast nam pomagać, jest głównym źródłem niepotrzebnej utraty zysku przy jednoczesnym braku realizacji jakichkolwiek innych celów:
Warto zastanowić się, które z nich naprawdę warto promować cenowo oraz jak głębokie powinny być rabaty. Decyzje te, jeżeli są właściwe, mogą się przyczynić do poprawy wizerunku cenowego apteki, przyciągnąć pacjentów lub po prostu zwiększyć sprzedaż. Jeżeli jednak dany produkt nie jest tym, którego cena może zrealizować powyższe cele, jedynie co uzyskasz, to obniżenie Twoich zysków.
John Wanamaker uważany przez wielu za pioniera marketingu powiedział kiedyś: „Połowa pieniędzy wydawanych na reklamę jest wyrzucana w błoto. Problem w tym, że nie wiem, która połowa”.
Pamiętaj, że wzrost sprzedaży danego produktu, który osiągnąłeś w okresie promocji cenowej, niekoniecznie musi wynikać z obniżenia ceny. Jeżeli wsparłeś akcję innymi działaniami niecenowymi, to może być tak, że to właśnie one w największym stopniu przyczyniły się do wzrostu sprzedaży. W takiej sytuacji obniżka ceny mogła pomóc lub... sprawić tylko tyle, że straciłeś marżę.
Nie każdy produkt do rozwoju sprzedaży potrzebuje promocji cenowej. Bardzo często to właśnie inne taktyki będą znacznie skuteczniejsze. Jeżeli Twoja marża na produkcie wynosi 20%, a podejmiesz decyzję o obniżeniu ceny o 10%, to przy tej samej ilości sprzedaży Twoje zyski spadają o 50%. To oznacza, że sprzedaż ilościowa w trakcie promocji musi wzrosnąć o 100%, żebyś mógł zarobić tyle samo, ile przed promocją. Warto mieć to na uwadze.
Może więc warto zadać sobie pytanie, kiedy w sytuacji otrzymania dodatkowego rabatu od producenta powinniśmy obniżać cenę? Często lepiej zostawić wyższą marżę, a sprzedaż zwiększyć za pomocą innych, niecenowych taktyk promocyjnych.
Warto pamiętać:
Co do samych decyzji cenowych – zanim kolejnym razem postanowisz obniżyć cenę zadaj sobie co najmniej cztery poniższe pytania:
O wypaleniu zawodowym
Trudne rozmowy menedżera apteki – delegowanie zadań