Przygotuj alergika na wakacje

 5 minut

Wstrząs anafilaktyczny

Najczęstsze przyczyny anafilaksji to alergia na pokarmy oraz użądlenie przez owady błonkoskrzydłe (pszczołę lub osę). Reakcja anafilaktyczna zawsze rozpoczyna się nagle, zwykle kilka, kilkanaście minut po kontakcie z alergenem i szybko postępuje zagrażając bezpośrednio życiu. Zwykle pierwszym objawem jest swędząca pokrzywka na całym ciele, do której dołączają się objawy postępującej duszności związane ze zwężeniem górnych lub dolnych dróg oddechowych oraz gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego. Chory może zginąć w ciągu kilku minut. NAJWAŻNIEJSZYM LEKIEM w leczeniu anafilaksji jest ADRENALINA, która odwraca większość objawów zagrażających życiu. Adrenalinę podaje się domięśniowo w mięsień czworogłowy uda. Chory powinien otrzymać adrenalinę natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów anafilaksji, każda minuta opóźnienia zmniejsza szansę na przeżycie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby osoba zagrożona anafilaksją zawsze miała przy sobie adrenalinę do samodzielnego podania. Konieczna jest zatem wcześniejsza konsultacja lekarska, w trakcie której lekarz przepisze odpowiedni preparat adrenaliny oraz wytłumaczy, kiedy i w jaki sposób adrenalina powinna być podana.

Wakacyjna apteczka alergika

Chory, który ma alergię powinien zaopatrzyć się w lek przeciwhistaminowy w tabletkach (np. cetyryzynę) oraz krople do oczu (np. kromoglikan). Leki te są dostępne bez recepty. Inne potrzebne leki (glikokortykosteroidy donosowe, beta-2-mimetyki wziewne, glikokortykosteroidy wziewne, adrenalinę do samodzielnego podania) może przepisać wyłącznie lekarz. Leki te szybko zmniejszają objawy alergii, a w przypadku anafilaksji mogą uratować choremu życie.

Wakacyjna apteczka alergika

Chory, który ma alergię powinien zaopatrzyć się w lek przeciwhistaminowy w tabletkach (np. cetyryzynę) oraz krople do oczu (np. kromoglikan). Leki te są dostępne bez recepty. Inne potrzebne leki ( glikokortykosteroidy donosowe, beta-2-mimetyki wziewne, glikokortykosteroidy wziewne, adrenalinę do samodzielnego podania) może przepisać wyłącznie lekarz. Leki te szybko zmniejszają objawy alergii, a w przypadku anafilaksji mogą uratować choremu życie.

Strony: 1 2