Profilaktyka cukrzycy typu 2 według NFZ

 2 minuty

cukrzyca-profilaktyka

Cukrzyca stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób, a przewiduje się, że do 2030 r. co dziesiąty Polak będzie zmagał się z tą chorobą – przewidują eksperci NFZ. Występują cztery typy cukrzycy. Najczęstszą jest cukrzyca typu 2, która wynika między innymi z prowadzonego stylu życia.

Szacunki NFZ

Dane NFZ wskazują, że w Polsce w 2018 r. na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób (czteroletnia chorobowość rejestrowana na podstawie danych o zrealizowanych świadczeniach), a w 2022 r. liczba ta wzrosła do 3,11 mln. Koszt świadczeń, wyrobów medycznych i leków stosowanych w cukrzycy wyniósł w 2022 roku ok. 2,5 mld zł (1,9 mld w 2018 roku).

Profilaktyka cukrzycy

Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycowych obejmuje wiele działań mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu choroby na organizm człowieka. Istotnym elementem w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, a także regularne badania profilaktyczne.

O tym:

  • Jakie są symptomy cukrzycy?
  • Jak prawidłowo mierzyć poziom cukru?
  • Jakie mogą być powikłania cukrzycy i jak można im zapobiec?
  • Co zrobić, by mimo choroby jak najdłużej być w pełnym zdrowiu?

dowiedz się więcej z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wybierz dietę DASH Cukrzyca

W leczeniu jak i zapobieganiu cukrzycy ważna jest odpowiednia dieta. Gotowe i zdrowe przepisy znajdą Państwo na portalu Diety NFZ.

źródło: Nfz.gov.pl