Prezydent RP podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej

 3 minuty

onkologia

Szybka diagnostyka, skuteczne leczenie i skuteczna rehabilitacja i powrót do zdrowego życia – to cele Krajowej Sieci Onkologicznej, o których mówił Prezydent Andrzej Duda przy okazji podpisania ustawy, o czym informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Krajowa Sieć Onkologiczna systemowo poprawi jakość leczenia

„Spośród 806 placówek onkologicznych 706 to placówki, w których leczonych jest 20 proc. pacjentów. Zaledwie 11% placówek leczy zdecydowaną większość placówek. To oznacza, że leczenie w większości placówek jest niedostateczne; zarówno z perspektywy pacjenta jak i jakości leczenia. Krajowa Sieć Onkologiczna systemowo poprawi jakość leczenia pacjentów onkologicznych” – mówił podczas konferencji w Siedlcach Prezydent Andrzej Duda.

Co zmienia Krajowa Sieć Onkologiczna?

  • Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju, a poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów. Ustawa zakłada, że każdy pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.
  • Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Podmioty w Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.
  • Powstanie krajowa infolinia onkologiczna informująca o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, w tym o możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej.
  • Wprowadzony zostanie też obowiązek systematycznej oceny satysfakcji pacjenta. Dzięki temu będzie można wprowadzać korekty do systemu opieki onkologicznej, aby odpowiadał on oczekiwaniom pacjentów.
  • Strukturę KSO utworzą specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z centrami kompetencji, ośrodkami satelitarnymi i ośrodkami kooperacyjnymi.
  • Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze na poziomie podstawowym.
  • Kwalifikacja na poszczególne poziomy oparta będzie na kryteriach biorących pod uwagę m.in. liczbę i kwalifikacje personelu medycznego i możliwości diagnostyczno-terapeutyczne.
  • Podmioty lecznicze, które nie znajdą się w KSO, nie będą mogły zajmować się opieką onkologiczną w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń finansowanych z publicznych pieniędzy. Rozwiązanie nie obejmie jednak diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi, świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 lat i udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym.

Ustawa wchodzi w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia. Sieć onkologiczna zostanie uruchomiona w ciągu pół roku.

źródło: Politykazdrowotna.com