Prezes ZUS: w ciągu 30 lat średnia długość życia wydłużyła się o 7-8 lat

 2 minuty

przyczyny zgonów-gus-dane

„W 2023 r. wydaliśmy 27 mld zł na zasiłki chorobowe, przeciętne zwolnienie lekarskie trwało 11 dni” – powiedział Prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk podczas odbywającego się w Warszawie VIII Kongresu Patient Empowerment. Dodał, że w ciągu 30 lat średnia życia wydłużyła się o 7-8 lat.

ZUS w liczbach

W trakcie panelu ekspertów na temat zdrowia jako wartości społecznej prezes ZUS Zbigniew Derdziuk poinformował, że w 2023 r. zostało wydane 27 mld zł na zasiłki chorobowe, z czego około 11 mld zł to wydatki pracodawców, a 16 mld zł to wydatki funduszu chorobowego.

Dodał, że w ubiegłym roku przeciętne zwolnienie lekarskie trwało 11 dni, co daje w sumie 276 mln dni zasiłkowych. „To ogromny ubytek ludzi na rynku pracy” – ocenił.

Ubyło rencistów, przybyło emerytów

Według Derdziuka w ciągu ostatnich 30 lat przeciętne trwanie życia wydłużyło się o 7-8 lat; ubyło rencistów, wzrosła natomiast liczba emerytów. „Patrzę na te szacunki optymistycznie” – stwierdził.

Prezes ZUS podkreślił, że obecnie wszyscy lekarze korzystają z certyfikatu ZUS do wydawania e-zwolnień, e-skierowań i e-recept. „Marzę o tym, żeby te wszystkie dane dotyczące absenteizmu, prezenteizmu, zachorowań, skutków ekonomicznych i społecznych poszczególnych schorzeń były przesłanką do kreowania programów profilaktycznych, bo my de facto zajmujemy się skutkiem stanu zdrowia pacjenta” – mówił. (PAP)

źródło: PAP