Premier i minister na Forum Liderów Organizacji Pacjentów

 2 minuty

Z okazji Światowego Dnia Chorego przypadającego 11 lutego, z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i we współpracy z Fundacją Ius Medicinae odbyło się w Warszawie VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów, w którym uczestniczyło ponad 170 przedstawicieli środowiska pacjentów. W tym roku po raz pierwszy debata odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podczas spotkania omówiono kluczowe problemy systemu opieki zdrowotnej, z którymi na co dzień zmagają się polscy pacjenci.
– Nikt nie jest bezbłędny, a w tak wielkiej machinie, jaką jest system ochrony zdrowia, błędy muszą się zdarzać – mówił premier o systemie służby zdrowia. – Naszym zadaniem jest to, aby tych błędów było jak najmniej, a bez waszej pomocy nasza praca nie będzie doskonała – dodał.
Premier mówił też o refundacji leków. – Wiem, że bardzo wielu z was ma poczucie krzywdy np. z tytułu nietrafionych decyzji refundacyjnych, a takie zawsze się zdarzają w systemach, które obejmują tysiące lekarstw, i które rozstrzygają o tym, jak wydać miliardy złotych każdego roku.
W spotkaniu wzięli udział także m.in.: Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Marcin Pakulski, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusz Nowak oraz przedstawiciele środowiska pacjentów.
Światowy Dzień Chorego obchodzony jest po raz dwunasty. Dzień ten stanowi szczególną okazję do wyrażenia szacunku i uznania pracownikom służby zdrowia, wolontariuszom, członkom rodziny, organizacjom oraz wszystkim tym, którzy bezinteresownie poświęcają się dla dobra chorych.

źródło: KPRM