Skrót informacji
„Mam pytanie dotyczące wydawania najmniejszego zarejestrowanego (lub refundowanego) opakowania w przypadku błędnego dawkowania lub braku informacji o ilości, np. tabletek na recepcie. Co w przypadku braku takich najmniejszych opakowań w hurtowni? Czy należy wydać najmniejsze dostępne w danym momencie opakowanie?”
W przypadku, jeżeli nie wpisano sposobu dawkowania lub wpisano go w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne[1], osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość, która nie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach tego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, określonych w wykazie lub dostępnych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej[2].
Najmniejsze dostępne opakowanie oznacza, że musi ono być dostępne na rynku w działających hurtowniach, fakt ewentualnego braku dostępności na rynku należy odpowiednio udokumentować np. w postaci notatki, w których hurtowniach w danym dniu najmniejsze opakowanie było niedostępnego i tym uzasadnić wydanie następnego w kolejności pod względem wielkości opakowania, które w tym przypadku odpowiada określeniu z rozporządzenia w sprawie recept „najmniejsze dostępne opakowanie”[3].
Wydanie dwóch najmniejszych opakowań nie jest możliwe jednak w przypadku, w którym sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii[4]. Tak więc brak dawkowania jedynie przy receptach na produkt leczniczy zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową uniemożliwia wydanie zaordynowanego leku[5].
Realizacja recept – jak liczyć okres 90 dni?
Sprzedaż apteki – wymogi, prawa, obowiązki