Prawo

30.11.2023

2 minuty

Recepty z uprawnieniem DZ i 65+

Skrót informacji

„Kto jest uprawniony do wypisywania recept z uprawnieniem DZ i 65+? Według ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych[1] tylko lekarz i pielęgniarka POZ oraz lekarz, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę pro auctore, pro familiae. Tymczasem co innego wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia z dnia 20 września 2023 r.”

Podstawa prawna


Zgodnie z art. 43a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych[2] recepty z uprawnieniem DZ i 65+ wystawia lekarz lub pielęgniarka POZ albo lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, albo dla osoby pozostającej we wspólnym pożyciu albo dla krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa (recepty pro auctore i pro familiae). Z kolei w ust. 2 ww. przepisu uprawnienie do wystawiania tego typu recept (recepty tylko w formie elektronicznej) przewidziano także dla:

  • lekarza lub pielęgniarki udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ramach umowy, o której mowa w art. 159a ustawy o świadczeniach[3];

  • lekarza udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego lub z zakresu leczenia szpitalnego w ramach umowy, o której mowa w art. 159a tej ustawy – w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.


Obowiązujące przepisy nie przyznają przedmiotowego uprawnienia innym podmiotom (katalog zamknięty). To osoba wystawiająca receptę ponosi za każdym razem odpowiedzialność za ewentualne przekroczenie uprawnień.

Autor: „Piotr Kamiński”
radca prawny

Inne artykuły tego autora

Piśmiennictwo: 1. Dz. U. z 2023 r. poz. 1733. 2. Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, ze zm. dalej: ustawa o świadczeniach. 3. Umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach profili systemu zabezpieczenia.


Poprzedni artykuł

Serializacja leków – czym jest i jakie ma zasady?

Następny artykuł

Trwałość leku robionego a obowiązek sprawozdawania

Polecane dla Ciebie

Szkolenia