Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu wyniki prac w sprawie składki zdrowotnej

 2 minuty

ustawa-covidowa-pracodawcy

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna przekazała w czwartek 14 marca, br., że według wstępnych uzgodnień z ministrem finansów w następnym tygodniu zostanie przedstawiony ostateczny efekt prac tych dwóch resortów w sprawie zmian w składce zdrowotnej.

Efekt międzyresortowych prac nad składką zdrowotna

Minister Zdrowia pytana była w TOK FM o prace nad zmianą składki zdrowotnej. „Tak się umawialiśmy wstępnie z Ministrem Finansów, że w przyszłym tygodniu będziemy chcieli już zakomunikować ten ostateczny efekt prac między naszymi dwoma resortami” – przekazała.

Przypomniała, że chodzi o składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. „Tak jak obiecaliśmy, (…) odejdziemy od tej składki od aktywów trwałych i jednocześnie składka od dochodów będzie korzystniej naliczana dla przedsiębiorców, na pewno dla tych, nazwijmy ich, małych” – wyjaśniła.

Zmiana składki od nowego roku

Dopytywana, o ile ta zmiana zmniejszy dochody NFZ, odpowiedziała, że szczegóły zostaną zaprezentowane najpewniej w następnym tygodniu. Jednocześnie, uspokajając pacjentów, wytłumaczyła, że to nie spowoduje mniej pieniędzy w systemie. „Mamy ustawę nakładową i jeśli będziemy mieli niższe dochody NFZ, to dotacja z budżetu państwa musi być wyższa” – dodała.

Minister pytana, od kiedy ta zmiana składki zdrowotnej miałaby zacząć obowiązywać, odpowiedziała, że „z pewnością od nowego roku”. (PAP)

źródło: PAP