Postać leku pediatrycznego a powodzenie terapii – znaczenie rekomendacji farmaceuty

 4 minuty

autorka: dr n. med. Magdalena Wołoszko
pediatra

Specjalnego doboru wymaga zarówno forma leku, sposób jego podania, dozownik, jak i jego akceptacja przez dziecko. Różne grupy wiekowe wymagają dostosowania sposobu podania leku.[1] W codziennej pracy w aptece mamy zwykle do czynienia z lekami OTC podawanymi doustnie i tym tematem się zajmiemy.

Farmaceuta polecając opiekunowi preparat OTC powinien mieć na uwadze wiek dziecka, jego wagę, stan dziecka, chorobę, którą leczymy, choroby współistniejące oraz preferencje rodzica i dziecka. U młodszych dzieci do ok. 6.-7. r.ż. nie powinno dochodzić do polecania substancji leczniczych dostępnych tylko w postaciach dla dorosłych (kapsułki, tabletki). Forma podania leku oraz jego dawka powinna być zawsze zgodna z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu lub ulotce dołączonej do leku. Lek podawany dziecku obligatoryjnie musi być zarejestrowany dla tej grupy wiekowej. Jeśli wszystkie wyżej wymienione warunki zostaną spełnione, pozostaje jeszcze niebagatelny problem akceptacji leku przez dziecko.

Smak
Substancje lecznicze mają zazwyczaj gorzki lub cierpki smak. Atrakcyjny smak i/lub zapach to jeden z ważniejszych aspektów branych pod uwagę podczas projektowania leku dla dzieci. Używane są w tym celu substancje słodzące oraz esencje smakowe, substancje pomocnicze, regulatory kwasowości. Pacjenci pediatryczni preferują smaki owocowe (truskawka, malina, pomarańcza, banan, jeżyna i inne), ale również dostępne są leki o smaku coli, czekolady czy gumy balonowej. Zawartość substancji poprawiających smak powinna być bezpieczna dla dziecka.[2]

Postać leku
Najbardziej popularną i naturalną drogą podania leku dziecku jest droga doustna. Stosujemy głównie postacie płynne leków: krople doustne, roztwory, zawiesiny, syropy. Połykanie tabletki czy kapsułki zależy od indywidualnych umiejętności dziecka, jednak zwykle nie jest to możli- we wcześniej niż ok. 6.-7. r.ż. Wcześniejsze próby ich podania mogą skutkować zadławieniem.[3] U kilkulatków dobrym rozwiązaniem mogą być formy stałe leków nieprzeznaczone do połykania, jak np. tabletki ulegające rozpuszczeniu w jamie ustnej, tabletki do żucia lub gryzienia, żelki, gumy do żucia, lizaki, granulki do rozpuszczania.