Podwójne zakażenie – eksperci ostrzegają przed „twindemią”

 2 minuty

test-na-covid-w-dloni-lekarki

Wirusolodzy, w oparciu o dane z Niemiec, ostrzegają, że tej zimy może grozić nam „twindemia”, czyli dwie epidemie jednocześnie. „Obecnie narasta połączona fala COVID-19 i grypy” – ostrzegł kilka dni temu w mediach społecznościowych Minister Zdrowia Niemiec, Karl Lauterbach. W kraju notowanych jest coraz więcej przypadków grypy, a także zakażeń koronawirusem, szczególnie wśród osób starszych – podaje serwis Tvn24.pl.

Połączona fala COVID-19 i grypy

Liczba zachorowań na grypę znacznie wzrosła od końca września – wynika z danych berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI). „Wirusy układu oddechowego, w tym wirusy grypy, obecnie są w stanie rozprzestrzeniać się wśród populacji w sposób w dużej mierze niekontrolowany” – mówi Ralf Duerrwald z RKI.

W ubiegłym roku przypadków grypy było mniej, niż się spodziewano. „Prognozy dotyczące grypy są na ogół trudne, a przebieg sezonu grypowego zależy od wielu różnych czynników” – wyjaśnia ekspert z RKI. Nie jest też jasne, jak w nadchodzących miesiącach rozprzestrzeni się koronawirus – zależeć może to m.in. od tego, który wariant SARS-CoV-2 okaże się dominujący i jakie będzie miał właściwości.

„Obecnie narasta połączona fala COVID-19 i grypy” – ostrzegł kilka dni temu na Twitterze Minister Zdrowia Niemiec, Karl Lauterbach. Według ekspertów tej zimy może grozić nam „twindemia”, czyli dwie epidemie jednocześnie.

Zbyt niski wskaźnik szczepień przeciw grypie

Jednym z czynników o znaczącym wpływie na rozprzestrzenianie się wirusa grypy i koronawirusa jest wskaźnik szczepień, między innymi właśnie na grypę.

„W Niemczech pozostaje on zbyt niski we wszystkich grupach wiekowych. Celem Unii Europejskiej jest 75 procent zaszczepionych wśród osób starszych” – przypomina portal RND. Jak podaje zaś RKI, w Niemczech tylko 47 proc. osób powyżej 60. r.ż. zostało zaszczepionych w minionym sezonie 2020/2021.

źródło: Tvn24.pl