Opieka porządkuje system leczenia

 8 minut

A może w Polsce pojawiły się ostatnimi czasy jakieś rozwiązania, które być może naśladują lub zaczną naśladować w przyszłości inne kraje?
W Polsce na razie od kilkunastu lat wszyscy zastanawiamy się, na czym opieka farmaceutyczna ma polegać. I to jest niebezpieczne, bo zamiast się zastanawiać, trzeba wreszcie zacząć ją wdrażać. To jest dziedzina, której nie da się od początku do końca zaplanować w teorii. Trzeba zacząć działać. Opieka farmaceutyczna bezsprzecznie przynosi korzyści dla pacjentów, a także dla samych farmaceutów i aptek. Ale mówi się też o wymiernych korzyściach dla budżetu systemu opieki zdrowotnej.

Jak to rozumieć?
Amerykanie jak mantrę powtarzają: „każdy dolar wydany na opiekę farmaceutyczną to dwa dolary zaoszczędzone w systemie”. Monitorowanie farmakoterapii przynosi wymierne oszczędności w systemie. Takie postawienie sprawy powinno dawać mocno do myślenia naszym decydentom. Z naszych badań wynika, że w przypadku przewlekłego stosowania konkretnego preparatu, jeśli farmakoterapia nie jest monitorowana, prędzej czy później pojawia się problem lekowy. Powody mogą być różne – nieprawidłowe stosowanie, złe dawkowanie itp. I to zawsze da się przeliczyć na pieniądze. Jeśli pacjent po dwóch miesiącach stosowania odstawia lek refundowany, do którego dopłaca państwo, to okazuje się, że te pieniądze zostały wyrzucone w błoto. Bo za chwilę trzeba będzie mu podać nowe leki albo co gorsza poddać go hospitalizacji. W wielu krajach takie obliczenia zostały już sporządzone. My wciąż nad tym pracujemy, mam nadzieję, że już w tym roku będziemy mieli dokładne wyniki analizy kosztowej efektywności świadczenia opieki farmaceutycznej w polskich warunkach.

Niebawem – jeśli wierzyć w zapewnienia urzędników państwowych – na dobre rozpocznie się digitalizacja służby zdrowia. Czy takie rozwiązania jak e-recepta będą miały wpływ na rozwój opieki farmaceutycznej?
Wszystko zależy od tego, jak będą one funkcjonować. Bo jeżeli mają być tylko mechanicznym przeniesieniem aktualnie obowiązującego systemu, to nic się raczej nie zmieni. Ale jeśli farmaceuci dostaną, dajmy na to, narzędzie, które pozwoli kontrolować, czy pacjent zrealizował receptę i czy jest zapewniona ciągłość leczenia, to takie działania zdecydowanie powinny przełożyć się na poprawę bezpieczeństwa systemu leczenia.

Strony: 1 2 3