Skrót informacji
W sezonie jesienno-zimowym obserwujemy nasilenie różnego rodzaju infekcji. Pacjenci przychodzą do apteki po pomoc zarówno w kwestii zwalczania objawów choroby, jak i wzmocnienia odporności. Farmaceuta pełni nieocenioną rolę, gdyż oprócz porady, może zarekomendować odpowiednią terapię czy wyeliminować błędy lekowe. Warto w tym infekcyjnym okresie pamiętać również o dobroczynnej mocy surowców ziołowych.
Istnieje wiele ziół, które możemy zastosować na objawy przeziębienia. Na szczególną uwagę zasługują rodzime rośliny, które są łatwo dostępne, stosowane od stuleci, dodatkowo zawartość substancji aktywnych i ich lecznicze właściwości zostały potwierdzone w badaniach naukowych. Wszystkie te czynniki zwiększają skuteczność i bezpieczeństwo zastosowanej terapii.
Wszystkie wyżej wymienione zioła możemy stosować uniwersalnie, w pierwszych objawach przeziębienia, a zwłaszcza tych przebiegających z gorączką.
Jeśli infekcja przebiega z kaszlem, warto doprecyzować z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia. W kaszlu mokrym ważne jest usuwanie wydzieliny zalegającej w dolnych drogach oddechowych. Z tego względu używać będziemy surowców o działaniu wykrztuśnym, do których należą m.in. ziele tymianku (Thymi herba), ziele macierzanki (Serpylli herba), owoc kopru włoskiego (Foeniculi fructus).
W przypadku kaszlu suchego czyli tzw. bezproduktywnego, stosować będziemy surowce ziołowe powlekające błonę śluzową gardła, wyciszające odruch kaszlu. Przykładem tego typu ziół będą zawierające związki śluzowe: korzeń prawoślazu (Altheae radix), liść babki lancetowatej (Plantaginis lanceolatae folium), liść podbiału (Farfarae folium) czy porost islandzki (Lichen islandicus).
Farmakopea Polska VI podaje normę zawartości flawonoidów i według niej, surowiec powinien zawierać nie mniej niż 0,7% flawonoidów w przeliczeniu na kwercetynę. Omawiany surowiec wykazuje przede wszystkim działanie napotne, za które odpowiadają m.in. flawonoidy (wspomniany tylirozyd). Działaniem synergistycznym będzie osłaniające błony śluzowe górnych dróg oddechowych, dzięki zwartości substancji śluzowych oraz łagodne przeciwgorączkowe. Ponadto surowiec działa spazmolitycznie i łagodnie uspokajająco. Właściwości te sprawiają, że kwiat lipy stosujemy w łagodzeniu objawów przeziębienia i infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza przebiegających z gorączką. Przygotowujemy w postaci naparu, zalecana ilość to: od 2 do 6 g surowca jednorazowo i dobowo (FP). Zioło możemy zastosować zarówno u dorosłych jak i dzieci od 4. r.ż.
W liściu szałwii znajdziemy różnorodne grupy substancji czynnych, z czego najistotniejsza jest zawartość olejków eterycznych. Farmakopea Polska VI wskazuje, że surowiec powinien zawierać nie mniej niż 1 proc. (v/m) olejków, jednak najczęściej zawiera go więcej, nawet 2,5 proc. Głównym składnikiem olejku eterycznego jest tujon (ok. 50 proc.), poza tym mamy m.in. cyneol i borneol. Pozostałe grupy związków zawarte w liściu szałwii to: garbniki pirokatechinowe (dużo, nawet do 8 proc.), kwasy fenolowe, trójterpeny (np. kwas ursolowy), gorycze (pikrosalwina), gorzkie laktony diterpenowe (karnozol), flawonoidy. W surowcu można zaobserwować synergizm działania garbników i olejków eterycznych, które działają ściągająco i przeciwzapalnie. Ponadto surowiec działa odkażająco i przeciwbakteryjnie. Właściwości te sprawiają, że liść szałwii stosujemy w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, zewnętrznie – w postaci naparów zwykle o stężeniu 2,5% – 3,0% (FP VI).
Acyklowir w leczeniu opryszczki – standardy postępowania
Stosowanie flurbiprofenu w zapaleniu gardła