Skrót informacji
Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez dotyk lub drogą kontaktów seksualnych. Wirus HSV wnika do organizmu przez błony śluzowe lub uszkodzoną skórę. W przypadku wirusa HSV 1 są to najczęściej błony śluzowe jamy ustnej lub zmieniona chorobowo skóra twarzy (herpes labialis), a HSV 2 – błony śluzowe oraz uszkodzona skóra narządów płciowych i okolicy odbytu (herpes progenitalis). Jednak z powodu zmiany obyczajowości seksualnej zdarza się coraz częściej, że oba typy wirusów powodują zarówno zmiany na ustach, jak i na narządach płciowych.
Najczęściej do zakażenia dochodzi w wieku 14-29 lat. Zwykle pierwsze zetknięcie się z wirusem ma ostrzejszy przebieg niż nawrót choroby. Zmiany utrzymują się dłużej – nawet do 3 tygodni. Może również wystąpić większa bolesność zmian, bardziej nasilony obrzęk. U niektórych osób występują nawet objawy podobne do grypy: bóle mięśni, ból głowy, gorączka. Zakażenie pierwotne może być też bezobjawowe – ok. 20-40 proc. zakażeń. Należy pamiętać, że choroba może być przenoszona przez osobę, która nie wie, że jest chora. Mimo, że nie ma widocznych objawów i tak może zarażać.
Konsekwencje zakażeń w czasie ciąży są zależne od fazy ciąży. Przedostanie się wirusa przez łożysko może we wczesnej fazie ciąży spowodować poronienie lub w późniejszej przedwczesny poród. Szacuje się, że zakażenia wirusem opryszczki mogą być przyczyną nawet 25 proc. poronień. Zakażenie płodu w pierwszych tygodniach jego życia, gdy rozwijają się wszystkie narządy, może spowodować uszkodzenie płodu, a nawet jego obumarcie. Gdy dojdzie do zakażenia płodu w trzecim trymestrze dziecko może urodzić się chore, mieć objawy uogólnionego zakażenia. Może mieć uszkodzone narządy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, objawy neurologiczne, drgawki. Do zakażenia wirusem opryszczki może dojść w trakcie ciąży lub porodu. Opryszczka narządów płciowych – gdy jej objawy pojawią się w dniu porodu – jest wskazaniem do cięcia cesarskiego.
Maści stosowane bezpośrednio na zmianę mają działanie miejscowe i nie uchronią płodu przed zakażeniem. Maści i kremy mogą być stosowane wspomagająco u ciężarnych, by ograniczyć zmianę i przyśpieszyć jej gojenie. Nie mogą być jednak jedynym leczeniem. Dlatego każda ciężarna powinna otrzymać po konsultacji lekarskiej czym prędzej lek doustny. Leki doustne powinny być podawane każdorazowo u kobiety w ciąży, gdy pojawią się objawy opryszczki i po 36. tygodniu ciąży profilaktycznie, nawet jeśli objawy nie występują. Podawanie leku przed rozwiązaniem ma uchronić przed wystąpieniem opryszczki okołoporodowo i zapobiec wystąpieniu objawów zakażenia u płodu*. Jeśli partner kobiety będącej w ciąży ma objawy opryszczki powinien być także leczony lekiem doustnym. W czasie występowania objawów u mężczyzny powinno się zachować szczególną ostrożność, włącznie z abstynencją seksualną. Jeśli kobieta ma objawy opryszczki w czasie połogu także powinna otrzymać leczenie doustne. Przyjmowanie leku nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią.
Podsumowanie
Pamiętajmy więc, gdy do Państwa apteki zgłosi się kobieta w ciąży z opryszczką po lek na opryszczkę, upewnijcie się Państwo, że maść nie jest jedynym lekiem jaki stosuje. Prawidłowe leczenie uchroni jej dziecko przed powikłaniami po zakażeniu.
Może i ty masz zespół jelita drażliwego?
Antybiotyki pod osłoną