Skrót informacji
Trimebutyna jest lekiem skutecznym w łagodzeniu dolegliwości bólowych występujących w przebiegu zespołu jelita nadwrażliwego (IBS). Dobrze udokumentowane bezpieczeństwo farmakologiczne leku sprawia, że można go stosować nawet u dzieci. Artykuł prezentuje przegląd aktualnej wiedzy na temat skuteczności trimebutyny oraz możliwości jej zastosowania w terapii różnych podtypów IBS.
autorzy:
dr n. med. Anna Rycyk-Bojarzyńska
prof. dr hab. n. med. Beata Kasztelan-Szczerbińska
prof. dr hab. n. med. Halina Cichoż-Lach
Klinika Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Kierownik Kliniki: prof. dr hab. n. med. Halina Cichoż-Lach
IBS podzielono na podtypy:
Rozpoznanie IBS powinno być ustalone na podstawie objawów klinicznych. Kluczowy jest wywiad lekarski, zebrany w rzetelny sposób, badanie fizykalne oraz badania laboratoryjne, jednak ograniczone do jak najmniejszej liczby (przede wszystkim morfologia krwi obwodowej i stężenie białka C reaktywnego – CRP). Przydatnym parametrem diagnostycznym jest oznaczenie stężenia kalprotektyny w stolcu, co pozwala różnicować IBS z chorobą zapalną jelit[2, 4].
Kryteria rozpoznania zespołu jelita nadwrażliwego przedstawia tabela 1[2, 4].
Kolonoskopia zalecana jest jedynie u pacjentów z objawami alarmującymi oraz czynnikami ryzyka wystąpienia choroby organicznej, a także u osób po 50. roku życia jako badanie w kierunku nowotworów jelita grubego.
W przypadku wykonywania kolonoskopii u pacjentów z IBS-D, zwłaszcza u kobiet po 50. roku życia, zaleca się pobranie wycinków z prawej i lewej połowy okrężnicy w celu wykluczenia mikroskopowego zapalenia jelita grubego. U pacjentów z IBS-D i IBS-M należy wykonać badania serologiczne (przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej IgA i IgA całkowite), aby wykluczyć celiakię. Ze względu na częste współistnienie SIBO (ang. small intestine bacterial overgrowth – zespół rozrostu bakteryjnego) u chorych z IBS-D (5 razy częściej niż u zdrowych pacjentów) lub nasilonym wzdęciem można wykonać testy oddechowe w kierunku SIBO[2, 4]. Zespół jelita nadwrażliwego w postaci biegunkowej należy także różnicować z przewlekłą niewydolnością trzustki, nietolerancją laktozy, a także idiopatycznym niewchłanianiem kwasów żółciowych[4, 5]. Poza typowymi objawami służącymi do rozpoznania IBS pacjenci dotknięci tym schorzeniem prezentują szereg niespecyficznych objawów, niemających znaczenia diagnostycznego, a powodujących duże trudności u lekarzy w postawieniu właściwego rozpoznania. U chorych z IBS dość często występują objawy spoza układu pokarmowe- go, takie jak senność, częste bóle głowy i pleców w odcinku lędźwiowym, nocne oddawanie moczu, częste i naglące oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania i dyspareunia[2, 4].
Ze względu na brak wystarczających dowodów nie jest rekomendowane powtarzanie tej diety. Najnowsze wytyczne zalecają spożycie błonnika rozpuszczalnego, który występuje w surowych jarzynach i owocach, natomiast nie zaleca się spożywania błonnika nierozpuszczalnego zawartego np. w suchych otrębach, który może być przyczyną nasilonych wzdęć i dolegliwości bólowych brzucha[6]. Sugerowana dobowa dawka błonnika wynosi 10-25 g[2]. Niektóre leki ze względu na swoją skuteczność i korzystny profil bezpieczeństwa niezmiennie wymieniane są jako stały element w schematach terapeutycznych proponowanych do zastosowania u pacjentów z rozpoznaniem wymienionych chorób – są to leki rozkurczowe, do których należy trimebutyna.
Liczne badania kliniczne dowiodły znaczącego wpływu trimebutyny na receptory opioidowe jelita. W badaniu Distrutti i wsp. pochodna trimebutyny (NO2-Arg-Trim) wyciszała aktywność bólową u szczurów poprzez interakcję z opioidowym agonistą trimebutyny w tkance jelitowej[9]. Z kolei w badaniu Ogawa i wsp. dowiedziono, że trimebutyna hamuje aktywację kinazy 1 związanej z receptorem interleukiny 1 (IRAK1) obecnej w szlaku sygnałowym TLR4 (toll like receptor 4), przez co wywiera ochronny wpływ przed sepsą u myszy i może być rozważana jako potencjalny lek immunosupresyjny i przeciwzapalny, oddziałując na receptory szlaku sygnałowego TLRs (toll like receptors)[10]. Opisano, że u zwierząt i ludzi trimebutyna jest metabolizowana w wątrobie do aktywnej pochodnej zwanej N-demetylotrimebutyną, która blokuje aktywność kanałów sodowych i wykazuje silne działanie miejscowo znieczulające[7]. Najnowsze badania wskazują nawet, że może ona wywierać efekt przeciwnowotworowy w obrębie przewodu pokarmowego oraz mózgu[4, 6].
Właściwości biochemiczne, szeroki zakres działania oraz korzystny profil bezpieczeństwa sprawiają, że lek ten jest chętnie stosowany w codziennej praktyce lekarskiej. Trimebutyna jest uznawana za bezpieczny lek, bez poważnych działań niepożądanych[11, 12].
Maksymalne stężenie w osoczu osiąga 1-2 h po podaniu doustnym. Jest dostępna w postaci tabletek powlekanych (100 mg oraz 200 mg) lub granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. W ok. 5% wiąże się z białkami osocza. Wydalana jest głównie z moczem, ok. 70% w ciągu 24 h. W poniższej tabeli (Tabela 2) przedstawiono dawkowanie dobowe postaci doustnej trimebutyny w tabletkach u dorosłych pacjentów w określonych wskazaniach[13].
W wieloośrodkowym badaniu na dużej grupie pacjentów (n=211) potwierdzono korzystny wpływ stosowania trimebutyny w dawce 300 mg 2×1 w dyspepsji czynnościowej[12]. Zhong i wsp. dowiedli, że stosowanie trimebutyny w podtypie IBS-D wiąże się z dużą skutecznością, małymi kosztami i małym prawdopodobieństwem wystąpienia reakcji niepożądanych[14]. W przypadku zespołów nakładania, np. IBS/GERD, również dowiedziono skuteczności trimebutyny w poprawie stopnia jakości życia pacjentów[15, 16].
Właściwości soli lizynowej ibuprofenu
Uniwersalny przelicznik masy leku na objętość