Opieka farmaceutyczna

20.11.2017

4 minuty

Trądzik pospolity – ujęcie praktyczne

autorka: dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog

Przebieg choroby jest przewlekły. Trądzik nie jest zakaźny. Istnieje wiele odmian, w tym mniej znane, jak trądzik powstający w wyniku drażniącego działania różnych czynników, m.in. leków i kosmetyków stosowanych w celach pielęgnacyjnych. Leczeniem trądziku pospolitego i jego różnych odmian zajmują się specjaliści dermatolodzy. Łagodna postać trądziku pospolitego, w której dominują zaskórniki i grudki (wykwity niezapalne), nie zawsze wymaga intensywnego leczenia. Czasami odpowiednio dobrane kosmetyki i zabiegi, jak mikrodermabrazja oraz pilingi medyczne, są w stanie przynieść pożądany efekt i redukcję zmian typowych dla trądziku. Należy jednak pamiętać, że pacjenci mogą mieć ograniczony dostęp do specjalistycznych zabiegów kosmetycznych. W tym przypadku apteka będzie pierwszym miejscem, gdzie osoba borykająca się z problemem trądziku będzie szukać specjalistycznej pomocy. Niestety odnalezienie skutecznego preparatu może wiązać się z koniecznością przetestowania kilku różnych produktów, co potrafi zniechęcić nawet najbardziej zdeterminowaną osobę. Tu nieocenioną wartością będzie poparta wiedzą i doświadczeniem ekspercka porada farmaceuty.

Skóra ze skłonnością do trądziku wymaga szczególnej pielęgnacji i regularnego oczyszczania. Częste mycie twarzy może jednak doprowadzić do jej przesuszenia i nasilenia wydzielania sebum. Jedno lub dwukrotne oczyszczenie twarzy w ciągu dnia, zwłaszcza wieczorem, jest wystarczające. Pacjenci często sięgają po preparaty wysuszające skórę, zwłaszcza ci, którzy zgłaszają tzw. tłustą cerę. Jednakże w przypadku zbyt agresywnego przesuszania skóry kosmetykami dochodzi do nasilenia schorzenia, czyli efektu z odbicia. Dzieje się tak, gdy przesuszona skóra próbuje poradzić sobie z suchością poprzez wzmożoną pracę gruczołów łojowych, w wyniku czego powstaje więcej wykwitów trądzikowych. Podobny efekt obserwuje się także w przypadku stosowania zbyt tłustych kosmetyków. Pacjenci uskarżający się na trądzik pospolity zwracają dużą uwagę na kosmetyki do codziennego użytku, zapominając, że produkty do makijażu także powinny mieć odpowiednią formułę. Zbyt duża ilość preparatów maskujących na twarzy może doprowadzać do pogorszenia stanu skóry skłonnej do zmian trądzikowych. Producenci wychodzą dziś naprzeciw potrzebom konsumentów, stąd na opakowaniach znajdują się informacje, czy produkt nie powoduje powstania zaskórników, innymi słowy że jest „niekomedogenny”.

Przyczyną nadmiernego wydzielania sebum oprócz niewłaściwie dobranych kosmetyków mogą być również zmiany hormonalne, nieodpowiednia dieta i temperatura powietrza. Czynniki te mogą istotnie wpłynąć na kondycję skóry, a nawet skuteczność terapii. Kolejną ważną sprawą jest tendencja niektórych pacjentów do rozdrapywania zmian skórnych. Takie postępowanie może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego, pojawiania się nieestetycznych strupków, a nawet do pozostawiania blizenek. Drapanie często jest nawykowe i może wiązać się z reakcją na stres. Intensywnym rozdrapywaniem można wywołać stan zwany acne excoriée, czyli trądzik psychogenny. Wskazane jest włączenie właściwego leczenia, niewykluczona może okazać się konsultacja psychiatryczna. Przede wszystkim należy przerwać mechanizm błędnego koła poprzez zaprzestanie drapania.

W trakcie terapii trądziku najważniejsza jest systematyczność stosowania produktów. Podstawą leczenia jest zlikwidowanie przyczyn choroby skóry. Odpowiednio dobrane leczenie i regularna aplikacja zaleconych preparatów przyniesie długofalowe efekty. Stosowanie leków czy kosmetyków ad hoc może skutkować chwilową poprawą, ale tylko wytrwałe i systematyczne leczenie zagwarantuje osiągnięcie upragnionego rezultatu w postaci gładkiej skóry.

Zalecenia dla pacjenta:


  • nie dążyć do przesuszenia skóry,

  • unikać stosowania wielu produktów o działaniu wysuszającym na raz,

  • unikać preparatów agresywnych dla skóry o dużych stężeniach alkoholu,

  • myć skórę twarzy łagodnymi preparatami do skóry trądzikowej,

  • dobierać odpowiednie preparaty maskująco-korygujące o właściwej formule,

  • nie drapać, skubać czy wyciskać wykwitów,

  • nawilżać w przypadku suchości,

  • prowadzić zdrowy tryb życia i unikać stresu.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Naturalne wsparcie w dolegliwościach trawiennych

Następny artykuł

Zakażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego u dzieci

Polecane dla Ciebie

Szkolenia