Skrót informacji
Niezależnie od tego, czy mamy wrodzone predyspozycje do obcowania z ludźmi, czy też wymaga to od nas wysiłku – komunikacja jest umiejętnością społeczną, którą można trenować. Jednym z komponentów skutecznego porozumiewania się jest aktywne słuchanie.
Przede wszystkim nie przynośmy swoich osobistych problemów do pracy. Nie zawsze jest to łatwe – przecież nie jesteśmy robotami. Jednak w zawodach charakteryzujących się bezpośrednim kontaktem z pacjentem konieczny jest tzw. „reset”. Już w drodze do pracy warto się odpowiednio nastroić. Powtórz sobie kilka razy: „Jestem profesjonalistą”. Tuż przed wejściem weź kilka głębokich oddechów. Wyobraź sobie, że wszystkie Twoje problemy, smutki i troski zostawiasz za drzwiami. Przypomnij sobie, jakie myśli i emocje pojawiają się u Ciebie, kiedy to Ty jesteś obsługiwany przez kogoś bardzo negatywnego, nadąsanego czy zdenerwowanego? Przekonaj sam siebie, że masz w sobie siłę, by fachowo i kompetentnie podejść do pacjentów, szefa czy kolegów z pracy.
Kluczowa jest również umiejętność dostrojenia się do pacjenta. Wymaga to podzielności uwagi, bo trzeba skoncentrować się nie tylko na tym, co pacjent mówi, ale też na wychwyceniu zewnętrznych czynników mających wpływ na jakość rozmowy. Dla przykładu – jeśli pacjent jest niską osobą, farmaceuta automatycznie pochyla się ku niemu. W przypadku, gdy stwierdzimy, że nasz pacjent nie dosłyszy, mówimy głośniej, zwłaszcza w aptekach, gdzie od rozmówców dzieli nas szyba. Dostosowanie wokalne, czyli intonacja, ton, tempo wypowiedzi, to aspekt niezwykle istotny – zwłaszcza, jeśli pacjentem jest osoba starsza.
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy do apteki przychodzi zdenerwowany pacjent. Wówczas rolą farmaceuty jest skanalizowanie jego negatywnych emocji. Przede wszystkim należy mówić spokojnym, łagodnym tonem. Unikamy powierzchownych ocen, w myśl zasady mówiącej, że każde zachowanie jest wynikiem wielu elementów składowych danego człowieka – począwszy od jego temperamentu, osobowości, aż po czynniki zewnętrzne (np. przykra sytuacja tuż przed przyjściem do apteki). Łagodnym tonem można zwrócić się do pacjenta słowami:
„Proszę wziąć głęboki oddech i uspokoić się. Jestem tu po to, aby Pani/Panu pomóc. Proszę jeszcze raz powiedzieć, na czym polega problem.”
Istotne, by neutralizować negatywne emocje, ponieważ bardzo często stanowią one barierę hamującą efektywną komunikację. Trzeba bowiem pamiętać, że interpretacja komunikatu jest kwestią bardzo subiektywną, ponieważ każdy człowiek ma swój własny sposób postrzegania rzeczywistości. Zwłaszcza zdenerwowana osoba może opacznie zrozumieć intencje rozmówcy. Jedną z technik aktywnego słuchania jest także parafrazowanie, czyli przeformułowanie swoimi słowami wypowiedzi rozmówcy, dzięki czemu farmaceuta weryfikuje czy poprawnie zrozumiał komunikat. Mogą temu posłużyć następujące zwroty:
Czarny bez – właściwości naturalnego składnika
Wielokierunkowe działanie Fenspiridi hydrochloridum