Skrót informacji
Kwasy tłuszczowe omega, zwane inaczej wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, NNKT (patrz: tabela 1), są podstawowym, a przez to niezbędnym materiałem budulcowym i energetycznym naszego organizmu. Niestety, jako substancje egzogenne nie są produkowane przez ludzkie komórki i w związku z tym muszą być dostarczane z pożywieniem.
Cyfra w nazwie kwasów tłuszczowych omega oznacza pozycję pierwszego wiązania podwójnego w łańcuchu węglowym, licząc od grupy metylowej. Zatem, kwasy omega-3 (patrz: tabela 2) posiadają pierwsze wiązanie podwójne przy węglu numer 3, kwasy omega-6 (patrz: tabela 3) zaś przy węglu numer 6, analogicznie omega-9 mają przy węglu numer 9 (patrz: tabela 4).
Kwasy omega mają istotne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Naukowcy zgłębiają ich dobroczynne właściwości od prawie 100 lat.
Z uwagi na związek suchej skóry z deficytem kwasu linolowego i α-linolenowego ich uzupełnianie zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka. Co za tym idzie, aplikacja NNKT przynosi poprawę nawilżenia skóry, niweluje odczucie jej szorstkości i napięcia, zmniejsza rogowacenie naskórka. Kwas linolowy i α-linolenowy z łatwością są absorbowane przez warstwę rogową i wbudowują się w cement międzykomórkowy. Tym samym stały się ważnym składnikiem preparatów nawilżająco-natłuszczających (emolientów).
Co warto wiedzieć o trądziku?
Zdrowe jelita – klucz do odporności