Opieka farmaceutyczna

27.04.2022

3 minuty

Wścieklizna wciąż groźna

Skrót informacji

Czym jest wścieklizna? Jakie są jej objawy i co robić w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę? Szczegółowych informacji udziela Główny Inspektorat Weterynarii.

Czym jest wścieklizna?


Choroba ta jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych – wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.

Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów. W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy.

Objawy wścieklizny


U zwierząt choroba objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Co ważne, jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka. Może to również doprowadzić do zgonu.

Szczegółowe informacje na temat wścieklizny oraz tego, jak postępować w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę, znajdą Państwo na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

***

Wścieklizna na Mazowszu


Jak donosi Onet.pl, od początku roku na terenie Mazowsza wykryto 22 przypadki wścieklizny wśród zwierząt. Wojewoda Konstanty Radziwiłł ostatnim rozporządzeniem po raz kolejny rozszerzył teren zagrożony tą chorobą. Objęto nim cały obszar stolicy – o czym poinformował stołeczny Ratusz.

Do tej pory – zgodnie z informacjami serwisu Onet.pl – obszar zagrożenia wścieklizną obejmował jedynie niektóre dzielnice stolicy, w tym Wawer, Wesołą, część Targówka, Rembertów, Pragę Południe i Wilanów oraz niektóre miasta i powiaty na Mazowszu. Stosowne rozporządzenie wojewody w tej sprawie obowiązywało od grudnia ub.r. Do końca 2021 r. w Mazowieckiem odnotowano ponad 100 przypadków wścieklizny. Większość z nich służby zdiagnozowały u lisów, ale choroba została wykryta również u trzech psów i siedmiu kotów.

Wszystkie dzielnice stolicy obszarem zagrożonym

Tymczasem już od początku 2022 r. pojawiły się 22 nowe przypadki zakażeń chorobą (odnotowano je m.in. na terenie Wawra). Tylko w stolicy od stycznia wykryto w sumie dziewięć takich przypadków. Z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń na terenie Mazowsza, wojewoda powiększył teren zagrożony chorobą z dziewięciu do 18 stołecznych dzielnic.

Konsekwencje decyzji dla mieszkańców stolicy

W związku z ostatnim rozporządzeniem wojewody właściciele zwierząt muszą pamiętać, że psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. W pozostałych miejscach muszą być wyprowadzane na smyczy. Koty zaś mają być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych.

Czworonogi muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Ich właściciele muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za zaniedbanie w tej kwestii opiekunowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Onet.pl / Wetgiw.gov.pl


Poprzedni artykuł

Sterydy donosowe w terapii alergicznego nieżytu nosa

Następny artykuł

Grypa i przeziębienie – podłoże, objawy i leczenie

Polecane dla Ciebie

Szkolenia