Opieka farmaceutyczna

19.07.2022

3 minuty

Oczy na wakacjach – co trzeba mieć w apteczce?

Skrót informacji

Lato i urlopy zbliżają się wielkimi krokami, ale choroby niestety nie mają wakacji. Udając się w podróż, wszystkie nasze przewlekłe schorzenia zabieramy ze sobą, a bagaż obowiązkowo musi zawierać apteczkę z niezbędnym wyposażeniem. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie preparaty okulistyczne mogą się przydać na wyjeździe.

Podstawa to nawilżanie


Wiatr, klimatyzacja, dym z ogniska czy nawiewy powietrza mogą powodować przesuszenie oczu. Szczególnie jest to zauważalne u pacjentów z zespołem suchego oka (ZSO), u których dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Główną metodą leczenia jest stosowanie tzw. sztucznych łez, dlatego krople nawilżające to obowiązkowy element wyposażenia apteczki pacjenta zmagającego się z ZSO.

Obecnie najczęstszym składnikiem takich kropli jest hialuronian sodu dostępny w różnych stężeniach. Warto polecać preparaty bez konserwantów, aby uniknąć czynnika mogącego powodować podrażnienia. Dla pacjentów rzadziej sięgających po krople dobrym rozwiązaniem będą preparaty w postaci jednodawkowych minimsów, które zawsze można mieć przy sobie. Na szczególną uwagę zasługują krople w formie żelu, które dłużej utrzymują się na powierzchni oka.

Gdy coś wpadnie do oka...


W takich sytuacjach przydatne mogą okazać się ampułki z 0,9% roztworem NaCl. Ich zaletą jest niewielki rozmiar i sterylność. Przepłukanie oka takim roztworem w łatwy sposób pozwala pozbyć się drobnych ciał obcych, np. piasku, pyłku, małych owadów.

Codzienna higiena


Nie należy zapomnieć również o odpowiedniej higienie brzegów powiek, której brak może doprowadzić do wystąpienia lub nasilenia ZSO. Dostępne są specjalistyczne płyny lub chusteczki do oczyszczania powiek. W podróży wygodniejszą formą mogą okazać się chusteczki, które po wyjęciu z opakowania są od razu gotowe do użycia.

Coś dla alergików


Pacjenci zmagający się z alergią koniecznie muszą zabrać ze sobą leki łagodzące jej objawy. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek lepiej sprawdzą się leki przeciwhistaminowe (azelatyna, olopatadyna, ketotifen), których w przeciwieństwie do kromoglikanu sodu nie trzeba stosować na długo przed kontaktem z alergenem. Jeśli u pacjenta występują objawy ogólnoustrojowe, to warto polecić mu lek w formie doustnej.

***

Warto pamiętać:


  • Krople nawilżające obok okularów przeciwsłonecznych powinny zostać towarzyszem każdej wakacyjnej podróży.

  • Podczas podróży warto nawilżyć oczy kroplami o formule żelowej, niezawierającymi konserwantów, które dłużej utrzymują się na powierzchni oka i ją nawilżają. Konserwanty tzw. starszej generacji m.in. BAC mogą nasilić dolegliwości związane z ZSO.

  • Profilaktyka oraz regularność w stosowaniu kropli nawilżających są kluczowymi elementami w odniesieniu sukcesu oraz uzyskaniu trwałego efektu terapeutycznego.

  • Ciało obce? Po obfitym płukaniu oka oraz ustąpieniu dolegliwości, w celu przywrócenia harmonii na powierzchni oka i jej ochrony przed patogenami, należy stosować preparaty sztucznych łez zawierające netlymycynę. Preparat ten jest wskazany w leczeniu ran i otarć na powierzchni gałki ocznej będących skutkiem urazu lub zabiegu chirurgicznego na oku. Stosowanie tego produktu zalecane jest osobom, które w ocenie lekarza są zagrożone wystąpieniem infekcji bakteryjnej. W przypadku utrzymywania się dyskomfortu oraz pogorszenia ostrości wzroku niezbędna jest konsultacja okulistyczna.


dr n. med. Piotr Woźniak
okulista


Autor: „mgr farm. Patrycja Ciabach”

Inne artykuły tego autora

Piśmiennictwo: 1. Szandruk, Marta, Monika Skrzypiec-Spring, and Adam Szeląg. „Leczenie i profilaktyka zespołu suchego oka.” Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe), zeszyt nr 12, Wrocław 2015. 2. Gościniewicz P, Drzyzga Ł. Aktualne poglądy na znaczenie higieny brzegów powiek w leczeniu i zapobieganiu schorzeniom narządu wzroku. OphthaTherapy. 2014;1(2):102-106. 3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka 4. https://leki.pl/poradnik/dobre-krople-do-oczu-na-alergie/


Poprzedni artykuł

Rany i oparzenia słoneczne

Następny artykuł

Sucho, suszej, wiosna – alergia i zespół suchego oka

Polecane dla Ciebie

Szkolenia