Opieka farmaceutyczna

19.03.2020

3 minuty

Jak odbudować zniszczone paznokcie?

Skrót informacji

Paznokcie są zrogowaciałymi, giętkimi blaszkami, które pokrywają i chronią końcowe części palców rąk i stóp. Stanowią przy tym usztywnienie paliczków dalszych. Mają również olbrzymie znaczenie estetyczne, bowiem wypielęgnowane dłonie są wizytówką i ozdobą każdego człowieka. Co robić, aby mieć mocne i piękne paznokcie?

Miejscem wzrostu płytki paznokcia jest macierz. Wzrost paznokcia trwa nieprzerwanie od 5. Miesiąca życia płodowego. Paznokcie ręki rosną ok. 0,5-1,2 mm tygodniowo, zaś stopy wolniej – ok. 0,2-0,5 mm na tydzień. Typowo paznokieć ma 100-150 warstw komórek i składa się z twardej formy keratyny. Keratyna jest białkiem o strukturze włókienkowej, które powstaje w wyniku procesu keratynizacji – rogowacenia naskórka. Wspomnianą keratynę tworzą siarka, aminokwasy (głównie siarkowe), woda, żelazo, fosfor i wapń.

Dlaczego paznokcie się niszczą?
Na wygląd i kształt paznokci niekorzystnie wpływa wiele czynników, które mogą spowodować między innymi uszkodzenie płytki paznokcia. Można je podzielić na trzy grupy:


  1. Czynniki mechaniczne: urazy, skaleczenia;

  2. Czynniki wewnętrzne: zakażenia, niewłaściwa dieta i niedobory pokarmowe, choroby, których skutkiem ubocznym są problemy z paznokciami, np. niedokrwistość, cukrzyca;

  3. Czynniki zewnętrzne: wilgoć, a zwłaszcza detergenty zawarte w płynach do mycia naczyń, do prania czy też niektóre składniki myjące zawarte, np. w mydłach i płynach do kąpieli.


Znaczenie odpowiedniego nawilżenia paznokci
Utrata nawilżenia paznokci może prowadzić do ich pękania, czyli rozszczepiania się paznokcia. Paznokcie stają się kruche i łamliwe. Prawdopodobnie najczęstszą przyczyną jest naprzemienne moczenie i suszenie, do którego dochodzi w wyniku ekspozycji zawodowej lub zajęć domowych. Niektóre emalie i lakiery do paznokci mogą wysuszać naskórek i paznokcie, powodując właśnie ich pękanie.
Odpowiedni poziom nawilżenia paznokci jest bardzo istotny, by były mocne i zdrowe. Optymalna zawartość wody w paznokciu wynosi od 7% do 18%. Zdumiewający jest bowiem fakt, że utrata wody przez płytkę paznokciową jest stukrotnie większa niż przez przyległą skórę. Zasadna jest właściwa pielęgnacja nie tylko paznokci, ale i całych dłoni. Paznokcie nie muszą być długie i pomalowane, ale właściwie odżywione. Pielęgnacja nie zajmuje dużo czasu, warto więc poświęcić tej czynności kilkanaście minut przynajmniej raz w tygodniu.

Co robić, aby uzyskać mocne i piękne paznokcie?
Pielęgnacja powinna być kompleksowa, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dbajmy więc o właściwą dietę bogatą w żelazo, witaminy, magnez, krzem oraz cynk. Unikajmy wszelkich chemicznych środków czyszczących bogatych m.in. w detergenty. Wybierajmy te, które w swoim składzie zawierają aktywnych substancji chroniących nasz naskórek i paznokcie przed wysuszaniem (np. proteiny jedwabiu, keratyny czy rozpuszczalny kolagen). Sięgajmy po preparaty nawilżająco natłuszczające skórę i paznokcie. W serum czy odżywkach do paznokci warto zwrócić uwagę na hydroksypropylochitozan – materiał ściśle przylegający do wspomnianej keratyny. Tworząc niewidoczną warstwę ochronną, zabezpiecza płytkę paznokcia przed utratą wilgoci oraz przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, dzięki czemu paznokcie są mocne i piękne. Tego typu odżywki są zwłaszcza przydatne po intensywnych zabiegach manicure, w tym lakierze hybrydowym.
Jeśli już dojdzie do etapu, że nasza skóra rąk i paznokcie są wysuszone i pękają, stosujmy preparaty do rąk i paznokci zawierające naturalne składniki budulcowe naszej skóry i paznokci tj. rozpuszczalny kolagen, elastynę i keratynę.


Autor: „dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz”
specjalista dermatolog-wenerolog, ekspert w dziedzinie medycyny estetycznej, Klinika Projekt Skóra, Projektskora.pl

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Cukrzyca a rozwój ciężkich powikłań COVID-19

Następny artykuł

Alergia na kosmetyki u niemowląt

Polecane dla Ciebie

Szkolenia