Skrót informacji
Okres jesienno-zimowy, w którym nasza skóra ulega nadmiernemu wysuszeniu – czemu sprzyjają m.in. suche powietrze, ciepłe kąpiele, zmiana temperatur – stanowi szczególne wskazanie do stosowania emolientów we wszystkich grupach wiekowych.
Z uwagi na powyższe emolienty stanowią doskonały wybór do codziennej pielęgnacji nie tylko dla dzieci z AZS lub suchą i wrażliwą skórą. Są też doskonałym wyborem dla pacjentów starszych, których skóra jest odwodniona czy dla pacjentów z cukrzycą. Emolienty doskonale sprawdzają się także u dorosłych i dzieci bez obciążeń, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy pacjenci skarżą się na swędzenie skóry.
Emolienty znajdują także zastosowanie w przypadku starszych dzieci, szczególnie, gdy ich skóra jest wrażliwa, sucha, łatwo ulega podrażnieniu i zaczerwienieniu. Z powodzeniem sprawdzają się u osób z atopowym zapaleniem skóry lub z łojotokowym zapaleniem skóry.
Emolienty będą bardzo dobrym wyborem również dla osób dorosłych, zarówno tych borykających się z przewlekłymi schorzeniami dermatologicznymi (AZS, łuszczyca), jak i tych bez żadnych obciążeń. Takie kosmetyki będą przydatne szczególnie w zmieniających się warunkach pogodowych, kiedy skóra wymaga wzmożonej pielęgnacji.
Naturalne oleje roślinne, które wchodzą w skład emolientów są bogate w kompleks kwasów Omega 3-6-9, których zadaniem jest uzupełnić niedobory lipidów, utrzymać wodę w głębszych warstwach skóry oraz zmniejszyć uczucie świądu. Mocznik i hialuronian sodu także wykazują działanie nawilżające. Z kolei alantoina i D-panthenol wykazują działanie łagodzące i koją podrażnioną i nadwrażliwą skórę. Emolienty tworzą na powierzchni skóry płaszcz, który chroni ją przed nadmiernym odparowywaniem wody oraz przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, dzięki czumu skóra jest prawidłowo nawilżona, gładka w dotyku i nie przesusza się. Ponadto emolienty eliminują nieprzyjemne uczucie napięcia powierzchni skóry. Mają bardzo duży udział we wspomaganiu leczenia przewlekłych schorzeń skóry, łagodzą świąd, stany zapalne, podrażnienia, a także przyspieszają gojenie się ran powstałych wskutek drapania.
Interakcje lek-żywność: famotydyna
Postępowanie terapeutyczne w kamicy nerkowej