Opieka farmaceutyczna

10.11.2022

4 minuty

Emolienty – czy tylko dla pacjentów z AZS, suchą i wrażliwą skórą?

Skrót informacji

Okres jesienno-zimowy, w którym nasza skóra ulega nadmiernemu wysuszeniu – czemu sprzyjają m.in. suche powietrze, ciepłe kąpiele, zmiana temperatur – stanowi szczególne wskazanie do stosowania emolientów we wszystkich grupach wiekowych.

Czym są emolienty?


Nazwa emolient pochodzi z łaciny, gdzie słowo emolliere, oznacza „zmiękczać”. Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, które nie zawierają sztucznych składników (barwników, środków pieniących, zapachowych czy konserwujących). Dzięki temu takie preparaty są bardzo delikatne, nie drażnią skóry i jej nie uczulają. Emolienty pozwalają przywrócić oraz utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia, natłuszczenia oraz elastyczności skóry. Działają przeciwzapalnie oraz chronią skórę przed nadmierną utratą wody, ponieważ na jej zewnętrznej powierzchni tworzą cieniutką warstwę ochronną. Z tego powodu idealnie sprawdzają się do pielęgnacji skóry atopowej, delikatnej czy skłonnej do podrażnień (np. alergicznej).

Działanie i postać


W składzie emolientów znajdują się substancje, które pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, natłuszczają ją, niwelują podrażnienia i odbudowują płaszcz hydrolipidowy naskórka. Ponadto emolienty pomagają chronić skórę przed potencjalnym negatywnym wpływem czynników środowiskowych, w tym także alergenów. Do tego działają przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Emolienty występują w postaci kremów, balsamów, emulsji, szamponów oraz żeli.
Z uwagi na powyższe emolienty stanowią doskonały wybór do codziennej pielęgnacji nie tylko dla dzieci z AZS lub suchą i wrażliwą skórą. Są też doskonałym wyborem dla pacjentów starszych, których skóra jest odwodniona czy dla pacjentów z cukrzycą. Emolienty doskonale sprawdzają się także u dorosłych i dzieci bez obciążeń, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy pacjenci skarżą się na swędzenie skóry.

Zastosowanie


W ostatnim czasie coraz powszechniejsza praktyką staje się stosowanie emolientów u noworodków. Wynika to ze specyficznych cech skóry u maluchów. Jest ona zacznie cieńsza, a także wrażliwsza i bardziej skłonna do przesuszenia. Emolienty zastosowane przy takiej skórze nawilżą ją i dostarczą substancji niezbędnych do wytworzenia potrzebnej bariery naskórka. Dlatego właśnie emolienty dla niemowląt i noworodków są produktami idealnie odpowiadającymi na potrzeby dopiero rozwijającej się skóry.

Emolienty znajdują także zastosowanie w przypadku starszych dzieci, szczególnie, gdy ich skóra jest wrażliwa, sucha, łatwo ulega podrażnieniu i zaczerwienieniu. Z powodzeniem sprawdzają się u osób z atopowym zapaleniem skóry lub z łojotokowym zapaleniem skóry.

Emolienty będą bardzo dobrym wyborem również dla osób dorosłych, zarówno tych borykających się z przewlekłymi schorzeniami dermatologicznymi (AZS, łuszczyca), jak i tych bez żadnych obciążeń. Takie kosmetyki będą przydatne szczególnie w zmieniających się warunkach pogodowych, kiedy skóra wymaga wzmożonej pielęgnacji.

Naturalne składniki


W składzie emolientów znajdują się w głównej mierze naturalne tłuszcze roślinne, takie jak macadamia, olej canola, masło shea, inca omega butter, oliwa z oliwek oraz olej kukurydziany. Emolienty pozbawione są parabenów – konserwantów, sztucznych barwników, spieniaczy oraz substancji zapachowych. W ich składzie nie występują składniki mogące działać drażniąco na skórę, dzięki czemu ryzyko podrażnienia jest minimalne.

Naturalne oleje roślinne, które wchodzą w skład emolientów są bogate w kompleks kwasów Omega 3-6-9, których zadaniem jest uzupełnić niedobory lipidów, utrzymać wodę w głębszych warstwach skóry oraz zmniejszyć uczucie świądu. Mocznik i hialuronian sodu także wykazują działanie nawilżające. Z kolei alantoina i D-panthenol wykazują działanie łagodzące i koją podrażnioną i nadwrażliwą skórę. Emolienty tworzą na powierzchni skóry płaszcz, który chroni ją przed nadmiernym odparowywaniem wody oraz przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, dzięki czumu skóra jest prawidłowo nawilżona, gładka w dotyku i nie przesusza się. Ponadto emolienty eliminują nieprzyjemne uczucie napięcia powierzchni skóry. Mają bardzo duży udział we wspomaganiu leczenia przewlekłych schorzeń skóry, łagodzą świąd, stany zapalne, podrażnienia, a także przyspieszają gojenie się ran powstałych wskutek drapania.


Autor: „dr n. med. Oliwia Jakubowicz”
specjalista dermatologii i wenerologii

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Interakcje lek-żywność: famotydyna

Następny artykuł

Postępowanie terapeutyczne w kamicy nerkowej

Polecane dla Ciebie

Szkolenia